– Ta nagroda przyda mi się podwójnie, ponieważ niedawno urodziły mi się bliźniaki. Na nich spożytkuję te pieniądze – mówił jeden ze zdobywców Paszportów Polityki, pisarz Mikołaj Łoziński. Jak uzasadniono werdykt, jego "Książka" to świetnie opowiedziana mała historia na tle historii dużej.
W kategorii Teatr nagrodę otrzymał reżyser Krzysztof Garbaczewski za "Życie seksualne dzikich" (Nowy Teatr w Warszawie). Za reżyserię filmu "Kret", w kategorii Film nagrodę przyznano Rafaelowi Lewandowskiemu. Artystę doceniono m.in. za próbę zmierzenia się z tematem polskiej lustracji.
– Takich ludzi warto wspierać – mówi w Jedynce pomysłodawca nagrody, Zdzisław Pietrasik z tygodnika "Polityka". Nagrody przyznane zostały już po raz 19. Od początku chodziło w nich o pokazanie polskiej kultury w Europie. – Zawsze uważałem, i chyba nie jestem w tym oryginalny, że jeżeli możemy coś eksportować, to nie silniki i nie myśl ekonomiczną, tylko właśnie artystów – mówi Pietrasik.
Najlepszy w kategorii sztuki wizualne okazał się Nicolas Grospierre. Artysta zajmuje się fotografią – dokumentował m.in. litewskie przystanki autobusowe, starzejący się polski modernizm, wnętrza Hotelu Europejskiego w Warszawie. Paszport otrzymał za stworzenie własnego oryginalnego języka fotografii artystycznej. – Ta nagroda otwiera drzwi ludziom, którzy mają pewną renomę w swoim gronie. Paszporty ich pokazują tej szerszej publiczności – mówi Grospierre.
Na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie stanęło także trzech wyróżnionych muzyków. – To jest dopiero początek mojej drogi, więc mam nadzieję, że uda mi się jeszcze bardzo rozwinąć – mówi 20-letnia Aleksandra Kuls w Jedynce. Skrzypaczka planuje część otrzymanych z wyróżnieniem pieniędzy dołożyć do zakupu instrumentu mistrzowskiego.
W kategorii Muzyka popularna nagrody przyznano ex aequo dwóm artystom. Piosenkarka i kompozytorka Julia Marcell została uhonorowana za autorskie i nowoczesne podejście do tworzenia muzyki. Muzyka, którą tworzy i wykonuje Marcell, nazywana jest przez niektórych lirycznym punkiem. W tej samej kategorii doceniono także Macieja Szajkowskiego – muzyka, dziennikarza Polskiego Radia, związanego z Kapelą ze Wsi Warszawa. Według jego pomysłu powstał projekt R.U.T.A., który zaowocował płytą "GORE – Pieśni buntu i niedoli XV-XX w.".
Nagrodę specjalną "Polityki" – Kreator Kultury przyznano reżyserowi Jerzemu Jarockiemu, którego uhonorowano za m.in. tworzenie teatru wierzącego w słowo dramatu i inteligencję widza; teatru, w którym odbijają się najważniejsze problemy naszych czasów.
W Jedynce rozmawialiśmy z laureatami i pomysłodawcami nagrody. Relację z wydarzenia przygotowała także Dwójka.
usc