Monika Richardson zdradza tajemnice bursztynu

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 14:00
Monika Richardson i Lidia Popiel wybrały się w daleką podróż, zapomnianym szlakiem bursztynu. Jak się okazuje, wciąż istnieją ludzie, którzy żyją jantarem.
Audio
  • Monika Richardson o książce "Polki na bursztynowym szlaku"

Bursztyn przez setki lat stanowił wspaniałą ozdobę. Był też używany jako środek płatniczy i lekarstwo. Ostatnio jednak stracił popularność. Kojarzy nam się z "babciną" biżuterią; często też spotykamy jego podróbki. Monika Richardson i Lidia Popiel postanowiły wyruszyć w podróż bursztynowym szlakiem i sprawdzić, jak na Zachodzie Europy traktowany jest jantar. Wspólnie wydały książkę "Polki na bursztynowym szlaku". Obie panie były ambasadorkami bursztynu - ten tytuł został im nadany przez przedstawicieli Gdańska.

- Ja niewiele wiedziałam o bursztynie, tak jak znakomita większość Polek - przyznaje Monika Richardson w rozmowie z Olgą Mickiewicz. -  Kojarzył mi się nienajlepiej, chyba ze względu na dziedzictwo cepeliowskie. A bursztyn to tajemnica, ale też kruszec, z którego można zrobić wszystko. To żywica, która ma 35 milionów, czasem 40 milionów lat historii, która ma inkluzje, czyli zatopione fragmenty roślin, owadów. To kamień z którego polscy bursztynnicy tworzą najlepsze na świecie wzornictwo i biżuterię - dodaje Richardson.

Pomysł na podróż szlakiem bursztynowym przyniosła Lidia Popiel, fotografka, którą pasjonują podróże. O szlaku bursztynowym paniom opowiedział Robert Pytlos z gdańskiego ratusza.

- Mówił o nieodkrytej drodze, która prowadzi nad Bałtyk, do Polski. Sugerował, że może warto sprawdzić, co z bursztynowego dziedzictwa zostało - wyjaśnia dziennikarka. - Oczywiście była to droga z Rzymu, bo bursztynowy szlak wiódł z cesarstwa do barbaricum.

Książka "Polki na bursztynowym szlaku" to publikacja o kobietach i dla kobiet, historia wspaniałego kruszca, opisy miejsc, ludzi, jedzenia, smaków, zapachów, kolorów. Bursztyn wciąż pozostaje zapomniany. Książka Moniki Richardson i Lidii Popiel powstała po to, by przywrócić temu kamieniowi należne miejsce w Europie.

Jakie spotkanie podczas podróży bursztynowym szlakiem najbardziej zapadło w pamięć Monice Richardson oraz jakie cuda dziś powstają z tego kruszca - dowiesz się, słuchając audycji lub oglądając załączony plik wideo "Stacja Kultura".

(pj)

Czytaj także

Włoska Mekka designerów

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 11:00
Polski design to design europejski - nie mamy się czego wstydzić, ale wciąż czekamy na rozpoznawalne w świecie nazwiska projektantów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Jagielski: Ventersdorp wciąż jest miastem białych

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 11:15
To zupełnie inna Afryka niż ta, którą znamy z telewizji. Wojciech Jagielski napisał "Wypalanie traw" o małym miasteczku w RPA, które nadal broni się przed zniesieniem apartheidu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieznana twarz Polaków: zdybyliśmy najwięcej szczytów

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 16:21
Polacy w Himalajach wypracowali swój styl wspinaczki, wejścia zimowe to była ich specjalizacja. O tych wyprawach i wolności, którą dają góry powstał film "Sztuka wolności".
rozwiń zwiń