Nowe pięć minut Aliny Szapocznikow

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2012 16:21
Świat ponownie odkrywa rzeźby wybitnej polskiej artystki. Wkrótce oryginalne prace Szapocznikow będą mogli podziwiać mieszkańcy Nowego Jorku.
Audio

Najważniejsze dzieła rzeźbiarki będzie można oglądać od 7 października, na wystawie, w szacownym nowojorskim muzeum MoMA. Inicjatorami przedsięwzięcia są kuratorzy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, którzy od pewnego czasu próbują zwrócić uwagę nowej generacji fanów sztuki na twórczość genialnej Polki.

- Szapocznikow w latach 60. wyjechała z Polski do Paryża i tam stworzyła niezwykle nowatorskie, intrygujące prace i to jest to co pokazujemy w MoMA – mówił w Czwórce Marcel Andino Velez Zastępca Dyrektora Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Alina Szapocznikow zmarła na raka w roku 1973. Pomimo zainteresowania ze strony światowej krytyki i najwybitniejszych artystów XX wieku w rodzaju Marcela Duchampa, czy Maxa Ernsta, rzeźbiarce nie udało się zdobyć szerokiego międzynarodowego rozgłosu.

W ramach przywracania postaci Szapocznikow na karty podręczników historii sztuki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej wydało książkę "Kroją mi się piękne sprawy. Listy Aliny Szapocznikow i Ryszarda Stanisławskiego 1948-1971”.

– Na początku naszej pracy chcieliśmy wydobyć artystyczne walory jej dokonań, ale teraz jest czas, żeby stworzyć międzynarodową legendę jej życia, bo to jest artystka, która się naprawdę nadaje, by wejść do kanonu sztuki XX wieku – wyjaśniał gość "Stacji kultura".

Więcej na temat twórczości Aliny Szapocznikow w nagraniu audcyji.

bch

Czytaj także

21 video Mirosława Bałki

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2011 14:26
O tym, czym jest wideoart oraz rozmowa z artystą o jego pracach, które można zobaczyć w CSW w Warszawie. Zapraszamy do "Wieczoru Kulturalnego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zapałki Pana Anatola" - Agnieszka Walewicz i Ewelina Karpacz-Oboładze

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2011 14:00
Czwartek, 4 sierpnia, godzina 18.15, Program 3. Kiedy wykonał pierwszą figurę ludzie śmiali się lub stukali w czoło. Dziś niezwykłe dzieła sztuki Anatola Karonia wzbudzają zachwyt w Polsce i za granicą. Choć pracuje na zapałkach, ogień wznieca jedynie symboliczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rzeźbiarz"- Dorota Boniecka - Górny

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2011 15:48
Poniedziałek, 26 września, godzina 0.45, Program 4. Andrzej Renes, współczesny artysta rzeźbiarz, wykonał pomnik Melchiora Wańkowicza w Piszu.
rozwiń zwiń