Otwierają ŁCK - czy to początek muzeum komiksów?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 15:46
Łódź od lat uznawana jest za polską stolicę komiksu. Nic dziwnego, że właśnie tam otwiera się Centrum Komiksu.
Audio
  • Adam Radoń opowiada o Łódzkim Centrum Komiksu (Stacja Kultura/Czwórka)
Otwierają ŁCK - czy to początek muzeum komiksów?
Foto: mat.pras.

Za całą inicjatywą stoi oczywiście Adam Radoń, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, a zarazem szef Łódzkiego Centrum Komiksu. To właśnie dziś, 11 czerwca, przypada ten ważny moment.
- Dziś jest ten ważny dzień, i dla mnie, i dla festiwalu, i dla łodzian - otwieramy pierwsze Centrum Komiksu w Polsce. To dzieje się w Łodzi, bo tutaj mamy ponad 20 lat tradycji festiwalu komiksowego. Zamieszanie jest olbrzymie, zainteresowanie jeszcze większe - mówi Adam Radoń w Czwórce i ma nadzieję, że przed domem handlowym "Magda" na ulicy Piotrkowskiej około 17.00 zobaczy tłum ludzi chętnych uczestniczyć w tym wydarzeniu.
Na otwarciu nie zabraknie urzędników państwowych, prezydent miasta, wojewody i marszałka. Ale przede wszystkim przyjadą artyści i fani komiksu. Tym razem nie będzie przecinania wstęgi, organizatorzy zadbali o motyw komiksowy - symbolicznym gestem otwierającym Centrum będzie wyrywanie drzew, wzorem Asterixa.
- W Łódzkim Centrum Komiksu będzie działała księgarnia komiksowa, czytelnia, biuro festiwalu - wymienia Adam Radoń. - Tu będą organizowane warsztaty, spotkania z autorami, wystawy ilustracji komiksowych - dodaje.
Adam Radoń nie ukrywa wielkich aspiracji Łódzkiego Centrum Komiksu, które w przyszłości ma się zająć działalność na rzecz zachowania i archiwizowania ilustracji, podniesieniem komiksu do rangi sztuki, a w przyszłości może stanie się Muzeum Komiksu, może dla całej Europy Wschodniej - posłuchaj załączonej rozmowy ze "Stacji Kultura" i dowiedz się więcej.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka komiks Łódź
Czytaj także

Życie Jamesa Joyce'a w obrazkach

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 12:00
Życie Jamesa Joyce'a, jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku, do nudnych nie należało. Jednak rysunkowy komentarz Alfonso Zapico uczynił je wyjątkowo ciekawym. Twórca komiksów "Dublińczyk" i "Śladami Joyce'a" był gościem Warszawskich Targów Książki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Talenty Trójki: Agata Wawryniuk i jej komiksowy świat

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 17:22
Scenografka i rysowniczka Agata Wawryniuk znalazła się w finałowej trójce artystów wybranych w kategorii Sztuki wizualne. Jak mówi sama o sobie, tworzy raczej powieści, niż typowe komiksy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Papcio Chmiel kończy 90 lat

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 13:44
Warszawiak, strzelec podchorąży Armii Krajowej o pseudonimie "Jupiter", artysta plastyk. Twórca popularnego komiksu "Tytus, Romek i A'Tomek", Henryk Jerzy Chmielewski obchodzi dziś okrągłe urodziny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przełomowy temat o Powstaniu

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 13:42
Jest już kolejna pokonkursowa antologia komiksowa Muzeum Powstania Warszawskiego, tym razem nosi tytuł "Po Powstaniu". Laureatką konkursu została plastyczka Zofia Mróz.
rozwiń zwiń