Kultura

Papcio Chmiel kończy 90 lat

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 13:44
Warszawiak, strzelec podchorąży Armii Krajowej o pseudonimie "Jupiter", artysta plastyk. Twórca popularnego komiksu "Tytus, Romek i A'Tomek", Henryk Jerzy Chmielewski obchodzi dziś okrągłe urodziny.
Audio
Henryk Jerzy Chmielewski znany jako Papcio Chmiel, zdjęcie z 2007 roku
Henryk Jerzy Chmielewski znany jako Papcio Chmiel, zdjęcie z 2007 rokuFoto: PAP/Tomasz Gzell

Przygody dwóch harcerzy oraz uczłowieczonego szympansa Tytusa de Zoo rozeszły się w wydaniu książkowym w 11 milionach egzemplarzy. Na komiksach Papcia Chmiela jako dziecko czytać uczył się dziennikarz telewizyjny Dariusz Baranik, który wśród największych atutów opowieści wymienia abstrakcyjny humor i pokazaną w krzywym zwierciadle rzeczywistość PRL. - Papcio Chmiel za każdym razem wymyślał bohaterom niesamowitą wycieczkę równie niesamowitym pojazdem, który był inspirowany otaczającymi nas przedmiotami: żelazkiem, syfonem, czy wanną - wspomina Dariusz Baranik.
W Muzeum Techniki i Komunikacji Miejskiej "Zajezdnia Sztuki" w Szczecinie od 1 czerwca można nie tylko zobaczyć, ale i wsiąść do pojazdów, którymi podróżowali bohaterowie komiksu. - Prasolot zrobiłem z myślą o dorosłych, natomiast dla dzieci jest gwizdkolot - mówi konstruktor obu "maszyn", Marcin Zbierski.

Papcio Chmiel napisał 31 ksiąg z przygodami Tytusa, Romka i A'Tomka. Komiksowa opowieść zadebiutowała na łamach "Świata Młodych" w 1957 roku. W 2002 roku powstał pełnometrażowy film animowany "Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń", a w 2005 zręcznościowa gra komputerowa inspirowana komiksem.

Papcio Chmiel za cała swoją twórczość został uhonorowany przez dzieci Orderem Uśmiechu, a także Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Z okazji 65. rocznicy wybuchu Powstania warszawskiego otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

IAR/mk

Zobacz więcej na temat: komiks KULTURA
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Piastelsi na tropie Kapitana Żbika...

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2013 12:14
Z budynku Muzeum Narodowego w Poznaniu ktoś wyniósł bezcenny obraz Moneta. Kradzież „Wybrzeża w Pourville” zauważył kopista. Zaczęło się policyjne dochodzenie. I wtedy na scenę wkroczył…
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kapitan Żbik. Milicjant idealny i śmiertelnie nudny

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 13:20
- Żbik ma mnóstwo wielbicieli. Dziwuję się dlaczego, bo jednak kiepskie są te historie - mówi historyk komiksu z Biblioteki Narodowej i żbikolog, Adam Rusek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Superbohaterowie - z książek na ekrany kin

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 08:56
Niedawno miała miejsce polska premiera filmu "Iron Man 3". Przy tej okazji w czwartkowy wieczór w Czwórce rozmawialiśmy o współczesnych adaptacjach komiksowych.
rozwiń zwiń