Alfonso Zapico jest ilustratorem i rysownikiem z dyplomem Akademii Sztuki w Oviedo, który w swoim dorobku ma m.in. dwie powieści graficzne o życiu Jamesa Joyce'a. - To wyjątkowa postać w świecie literatury, twórca powieści modernistycznej - opowiada rozmówca Kamila Jasieńskiego. - Ale ja się nie znam na literaturze. Mnie interesuje sama postać Joyce'a jako pisarza, który zwracał uwagę na zwykłych ludzi i pokazywał normalne życie. W ten sposób zerwał z romantycznym kanonem, w którym wszyscy bohaterowie byli bardzo fikcyjni.
Na ponad 200 stronach "Dublińczyka" opisane jest życie irlandzkiego pisarza jako męża i ojca, ale też "kochanka, egoistę i szarlatana", a ich tłem jest burzliwa historia Europy: wybuch I wojny światowej, Powstanie Wielkanocne w Dublinie, uzyskanie przez Irlandię niepodległości w grudniu 1921 oraz coraz bardziej zauważalne wpływy faszystów. "Śladami Joyce’a" zaś to szkicownik z podróży po kawałku Europy.
- Każdy mój komiks powstaje inaczej, ale prace nad "Dublińczykiem" były bardzo długie - wspomina Alfonso Zapico. - Komiks powstawał w Irlandii, Francji, Szwajcarii i we Włoszech. Tam rysowałem i czytałem książki, które pomogły mi potem napisać scenariusz. Bo ja najpierw piszę, a później rysuję, ale najważniejszy i tak jest efekt końcowy i zadowolenie czytelnika.
Cały wywiad z artystą ze "Stacji Kultura" znajdziesz w pliku dźwiękowym dołączonym do artykułu.
kul