Kosmos Project wystawia się w Skandynawii

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 12:40
Członkowie kolektywu Kosmos Project w Sztokholmie pokazali kolekcję opartą o dawne więzi człowieka z naturą i świętami. Noc Kupały i Dziady - tradycyjne obrzędy słowiańskie - dostarczyły im wielu inspiracji.
Audio
  • Ewa Bochen i Maciej Jelski czyli kolektyw Kosmos Project opowiadają o swoim udziale w Stockholm Design Week (Czwórka/Stacja Kultura)
Fragment kolekcji Dziady kolektywu Kosmos Project
Fragment kolekcji "Dziady" kolektywu Kosmos ProjectFoto: źr. www.kosmosproject.com

Zakończyły się targi Stockholm Design Week. W imprezie wzięli udział polscy projektanci - kolektyw Kosmos Project, czyli Ewa Bochen i Maciej Jelski.
- Ta impreza to nie są takie duże targi jak mediolańskie, ale dobór prac jest bardziej przemyślany - mówi Maciej Jelski. - Miałem takie wrażenie, że jest tam to, co najlepsze z Mediolanu plus atmosfera szwedzkiego designu, czyli szacunek dla natury.
W Skandynawii mieści się wiele fabryk mebli. Desing jest bardzo ważnym elementem życia Skandynawów, od dziecka otaczają ich dobrze zaprojektowane wnętrza, ładne meble i przedmioty codziennego użytku. Ewa Bochen podkreśla, że świadomość społeczna jest bardzo ważna dla rozwoju wzornictwa, a w Skandynawii dobry design jest poszukiwany i doceniany.
- Skandynawia zawsze była i wciąż jest ważnym miejscem na mapie designu. Jest tam bardzo dużo dobrych projektantów - mówi artystka. - Dziś Holandia przejmuje pałeczkę, ale tradycja wciąż jest skandynawska.
Kolektyw Kosmos Project w Sztokholmie pokazał swoją kolekcję zatytułowaną "Nieświadomość zbiorowa". - To design inspirowany dawnymi polskimi rytuałami: Nocą Kupały i Dziadami - wyjaśniają projektanci. - W Sztokholmie okazało się, że elementy mistyczne w różnych kulturach są podobne i dla wielu rozpoznawalne. 
Kosmos Project w Skandynawii zaprezentowali kilimy, maski i stołki z jesionu. To projekty przekazujące energię dawnych świat, mocno związane z naturą.

Projekt powstał przy współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza oraz Instytutem Polskim w Sztokholmie.

(pj/kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka design
Czytaj także

Inga Buczyńska: polski projektant nie musi inspirować się Zachodem

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 14:20
- Jeśli nie mam w głowie pomysłów, odpuszczam. Nigdy nie robię czegoś na siłę - mówi Inga Buczyńska. Jednak wena nie opuszcza projektantki i finalistki konkursu Złota Nitka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Need For Street: udowodnimy, że sztuka kocha technologię

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 08:30
- Need For Street to polscy projektanci i polski design - mówią organizatorki targów. - 5. edycja rozrosła nam się do takich rozmiarów, że nie mogliśmy jej nigdzie zmieścić. Ale udało się i widzimy się w Domu Słowa Polskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Atlas wysp odległych", czyli Judith Schalansky podróże palcem po mapie

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 13:00
Jeśli wydaje Ci się, że atlas geograficzny nie ma nic wspólnego z poezją, koniecznie sięgnij po książkę Judith Schalansky. "Atlas wysp odległych" to wysmakowany album, w którym literatura łączy się z kartografią.
rozwiń zwiń