Wieża Eiffla - paryska "Żelazna dama"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 15:00
Obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Paryża, jeden z symboli Francji. Położona nad Sekwaną Wieża Eiffla od początku budziła niemałe kontrowersje.
Audio
  • Wieża Eiffla obchodzi w tym roku 115 urodziny (Czwórka/Stacja Kultura)
Wieża Eiffla
Wieża EifflaFoto: sxc.hu

Warto już na wstępie podkreslić, że wielu Francuzów tak kiedyś, jak i dziś, nie akceptuje tej budowy i nie uważa jej wcale za atrakcję, lecz zmorę stolicy Francji. Dotyczy to zarówno samego kształtu konstrukcji, oprotestowanej w 1887 roku przez grupę wybitnych architektów, jak i faktu, że stanowiła jedno z ulubionych miejsc... samobójców.
- Modę na to zapoczątkował austriacki krawiec Franz Reichelt, który testował własny projekt: płaszcz i spadochron w jednym. Rzucił się z wieży, prosił, żeby to nagrywać, liczył, że zostanie bohaterem. No niestety, spadochrono-płaszcz się nie otworzył - opowiadała w "Stacji Kultura" Agnes Wojciechowicz, francuska dziennikarka mieszkająca w Polsce.
PRZECZYTAJ TEŻ: Big Ben - symbol Londynu

Budowa obiektu trwała niespełna półtora roku. Do użytku Wieża Eiffla została oddana na Wystawę Światową w 1889 roku. Miała upamiętnić setną rocznicę rewolucji francuskiej oraz zademonstrować poziom wiedzy inżynierskiej i możliwości techniczne epoki, być symbolem ówczesnej potęgi gospodarczej i naukowo-technicznej Francji. Całkowita wysokość "Żelaznej damy" to 324 metrów i... zmienia się o 18 cm w zależności od temperatury.
Ekspertka Czwórki wspomniała o licznych przypadkach, gdy ktoś dawał ogłoszenia do prasy, że wystawia obiekt na sprzedaż. Wystarczy jedynie przyjść i ją zdemontować. - Wielu złomiarzy się na to złapało, ale nie brakowało też osób zamożnych, które wpłaciły dużą kwotę i dały się nabrać naciągaczom.
Tylko raz w historii na obiekcie zawisła reklama. - Firma Citroen w 1925 roku zawiesiła tam swój neon. Świecił on na samym szczycie ponad 10 lat - przypomniała Wojciechowicz.
ZOBACZ: Czyją twarz ma Statua Wolności?

Wieża Eiffla to również symbol popkultury. Nie sposób zliczyć, w ilu filmach czy teledyskach wykorzystano ujęcia z tym budynkiem w tle. Jest również jednym z elementów herbu najlepszego obecnie francuskiego klubu piłkarskiego - PSG. Co roku zwycięzcy French Open, czyli tenisowego turnieju zaliczanego do Wielkiego Szlema, robią sobie sesję zdjęciową z pucharem otrzymanym za wygraną na tle wieży.
Więcej szczegółów związanych z kultową budowlą Paryża - w zapisie audycji "Stacja Kultura".
ac/pj

Czytaj także

Marsylia słynie z muzeów i produkcji... mydła

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 18:00
Nie trzeba jechać do Los Angeles, czy Nowego Jorku żeby obejrzeć dobry street art. Bajecznie kolorowe murale i graffiti zdobią także domy w niektórych rejonach Marsylii. Zwiedzimy tam także wspaniałe muzea i kupimy... tradycyjne mydło.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paryż - miasto, którego tak naprawdę nie znacie

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2013 09:30
To, że w okresie jesienno-zimowym noc zaczyna się wcześniej, w Paryżu jest atutem. - Warto zwiedzać to miasto jesienią, ma wówczas bowiem zupełnie inny kolor niż latem – mówi w Czwórce Paulina Walczak-Matla z warszawskiego biura Agencji Rozwoju Turystyki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Langwedocja - łącznik Francji i Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 17:00
Region Francji o największym nasłonecznieniu w letnich miesiącach. Kusi wspaniałą kuchnią, wyśmienitymi winami, krajobrazami oraz plażami. Langwedocja, położona między Pirenejami, Masywem Centralnym, Rodanem i Morzem Śródziemnym, nikogo nie pozostawi obojętnym.
rozwiń zwiń