- Sztuka Jackosna Pollocka nie wzięła się znikąd. Była inspirowana formami z innych kręgów kulturowych, na przykład indiańskich - tłumaczy Kaja Pawełek z Centrum Sztuki Współczesnej. - Wiele osób widziało samego artystę podczas malowania i to nie jest bez znaczenia, ponieważ sposób pracy Pollocka jest bardzo istotny. Dzieło jest zapisem tego performensu.
Czytaj także: Andy Warhol - ten, który puszkę zupy uczynił niesmiertelną<<<
Na temat portretów, na przykład słynnej Mona Lisy, lub krajobrazów, większość ludzi jest w stanie wyrazić swoją opinię i dokonać analizy dzieła. Natomiast nie jest rzeczą łatwą interpretacja utworów abstrakcyjnych. To, że nie rozumiemy obrazów, nie znaczy, iż powinniśmy się bać czegoś o nich powiedzieć.
- Podstawowym warunkiem, abyśmy mogli czerpać przyjemność z kontaktu ze sztuką jest to, żeby nie traktować jej jako wroga, czy testu na inteligencję - wyjaśnia ekspertka i dodaje: - Wtedy możliwe są różne interpretacje, zarówno emocjonalne, jak i intelektualne. Zawsze uruchamiają się skojarzenia. Dobra sztuka ma na celu spowodowanie w nas impulsu, czy nowych uczuć. To jest najważniejsze.
Serdecznie zapraszamy do wysłuchania całego materiału z audycji "W cztery oczy".
bc/kd