Wydarzenie, w którym wezmą udział poeci, literaturoznawcy, politolodzy i duchowni z kraju i z zagranicy, ma być okazją do przypomnienia o doniosłości pisarstwa Zbigniewa Herberta i jego światowej randze.
Punktem spajającym całe wydarzenie będzie konferencja "Zbigniew Herbert a ruch myśli”, której uczestnicy będą zastanawiać się nad żywotnością twórczości autora Napisu. Czy jego słowa nadal rezonują, dają się odnieść do współczesności? Z tymi i innymi pytaniami zmierzą się prelegenci.
Jak informuje nas prezes Fundacji imienia Zbigniewa Herberta Maria Dzieduszycka, forma takiej konferencji pozwala uczestnikom skupić się już na bardzo konkretnych tematach i zagadnieniach twórczości Zbigniewa Herberta. - Naszym celem jest pobudzić do myślenia i do dyskusji na temat jak twórczość poety odnosi się do rzeczywistości, w której dzisiaj żyjemy. Ponadto, proponując tak szeroki temat dyskusji, myśleliśmy przede wszystkim o tym, że poeta jest tym artystą, który w sposób szczególny pokazuje nam rzeczywistość - powiedziała. - Jesteśmy zarówno ciekawi jak w tej dyskusji wspaniałych poetów wygląda postrzeganie świata przez twórczość Zbigniewa Herberta oraz myślę, że nas wszystkich ciekawi miejsce poety w dzisiejszym świecie - dodała Maria Dzieduszycka.
ZBIGNIEW HERBERT - serwis specjalny >>>
W poniedziałek 27 października w porannym panelu wezmą udział m.in. Krzysztof Kłosiński, Anna Nasiłowska, Danuta Opacka-Walasek, Brigitte Gautier oraz Jacek Kopciński. Tego dnia odbędzie się też dyskusja poetów zatytułowana "Poeta i świat" z udziałem Edwarda Hirscha, Michaela Kruegera, Alissy Valles oraz Adama Zagajewskiego. Drugiego dnia podczas porannej sesji referaty wygłoszą Dariusz Czaja, Magda Śniedziewska, Joanna Trzeciak, Paweł Próchniak oraz Andrzej Franaszek, a po południu zaplanowano panel "Poezja i historia", w którym wezmą udział m.in. Timothy Garton Ash, Daniel Rotfeld.
Wieczorem tego samego dnia w Pałacu Rzeczpospolitej odbędzie się wernisaż wystawy "Inna perspektywa. Notatki Zbigniewa Herberta z muzeów". Wystawę będzie można oglądać do końca grudnia 2014 r. Trzeciego i ostatniego dnia konferencji odbędzie się wieczór wierszy w Pałacu Rzeczypospolitej przy placu Krasińskich. Goście wysłuchają utworów Księcia Poetów na żywo, a także wysłuchają wspomnień jego przyjaciół.
Obchody 90. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta - współorganizowane przez Fundację im. Zbigniewa Herberta i Bibliotekę Narodową - odbędą się w Warszawie z inicjatywy wdowy po Herbercie - Katarzyny Herbert. Konferencja będzie się odbywać w Pałacu Rzeczypospolitej - miejscu, w którym znajduje się archiwum Herberta.
Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia.
kz, IAR