Hanna Wróblewska Biennale w Wenecji to jedna z najważniejszych imprez sztuki współczesnej. Odbywa się od ponad 100 lat. Ma nietypową strukturę, bo oprócz wystawy głównej składają się na nią pawilony narodowe. Niektórzy porównują ją do olimpiady
Wystawa przygotowana przez Sharon Lockhart skonstruowana jest z wielu elementów, wśród których najważniejsze stanowią fotografie, 30-minutowy film oraz przetłumaczone na angielski archiwalne numery "Małego przeglądu". - Janusz Korczak wydawał go przez 13 lat. To było pismo robione przez dzieci i dla dzieci - tłumaczyła Hanna Wróblewska.
Do stworzenia projektu Sharon Lockhart zainspirowała wizyta w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Rudzienku. - Na fotografiach uwiecznione są dziewczyny z Rudzienka przeglądające archiwalne numery "Małego przeglądu" w Bibliotece Narodowej, natomiast film pokazuje je, wykonujące różnego rodzaju artystyczne ćwiczenia - zdradzała Hanna Wróblewska.
W rozmowie z Michałem Piwowarkiem kuratorka i komisarz Pawilonu Polskiego na 57. Biennale w Wenecji opowiadała też o mniej widocznych, ale równie istotnych elementach projektu Sharon Lockhart oraz w jaki sposób i dlaczego został on wybrany na Biennale.
Biennale w Wenecji. Święto sztuki i artystów
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Michał Piwowarek
Gość: Hanna Wróblewska (dyrektorka Zachęty Narodowej Galerii Sztuki)
Data emisji: 4.05.2017
Godzina emisji: 11.08
jsz/kul