Agnieszka Gniotek Najbardziej czytelnym i zbieżnym nurtem sztuki polskiej i hiszpańskiej jest modernizm. Artyści posiadali wiele wspólnych źródeł inspiracji
Jak wyjaśniała w studiu Czwórki prezentacja składa się z kilku części: obrazów, rysunków oraz instalacji multimedialnych. - Instalacja zbudowana z kolorowych klocków i lusterek ma imitować miasto. Codziennie funkcjonujemy wewnątrz jednego z nich. Patrzymy na nowo powstające budynki, często czując się mali wobec infrastruktury, która nas otacza. Instalacja pomaga ogarnąć pewne dyspozycje przestrzenne. Zmusza do refleksji nad funkcją miasta i tym, czego od tej przestrzeni oczekujemy.
Czy architektura to wdzięczny temat dla malarzy? Czy Hiszpanie patrzą na sztukę inaczej niż Polacy? Jakie miejsce w ich malarstwie stanowi architektura? Jest tematem głównym prac dwudziestowiecznych modernistów, czy tłem, który symbolizuje szerszy kontekst? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Agnieszką Gniotek, kuratorką wystawy.
Agnieszka Gniotek W tych obrazach nie znajdujemy architektury historycznej czy ozdobnej. Nie ma w niej secesji, plateresco, ani innych elementów barokowych. W tym przypadku najważniejsza była bryła, czystość i klarowność
Wystawa została zorganizowana z Xanadu we współpracy z Ambasadą Królestwa Hiszpanii w Polsce oraz Ministerstwem Edukacji, Kultury i Sportu. Prezentacja prac hiszpańskich artystów potrwa do 20 grudnia 2017 r.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Katarzyna Dydo
Gość: Agnieszka Gniotek (właścicielka galerii Xanadu)
Data emisji: 13.12.2017
Godzina emisji: 11.40
ac/kul