"Mater Dolorosa". Dramat kobiety, który straciła jedyne dziecko

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 14:08
Zarówno Pismo Święte, jak i bogata ikonografia przedstawiająca wizerunek Matki Boskiej, ukazują jedno oblicze Marii - kobiety posłusznej woli Bożej, wiernej żony, rodzicielki Jezusa Chrystusa, a po Jego śmierci matki ludzi wszystkich pokoleń.
Audio
  • Spektakl "Mater Dolorosa" w ramach Festiwalu Nowe Epifanie (Stacja Kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/finchfocus

Ale przecież Maryja była też kobietą, która zwyczajnie, po ludzku przeżywała żałobę po śmierci jedynego syna. Spektakl Darii Kopiec "Mater Dolorosa" właśnie to uświadamia. "Mater Dolorosa" to próba sportretowania Matki Boskiej widziana z perspektywy sacrum i profanum. Obraz Maryi jest w naszych głowach tak zakorzeniony, że takie eksperymenty mogą być trudne do przyjęcia. - Najważniejsze dla nas było spojrzenie na Maryję nie jak na posąg czy obraz, tylko jak na człowieka. Myślę, że na tym polega trudność, bo zdarzenia w Biblii są bardzo metaforyczne. Warto spojrzeć na Maryję, jak na kobietę, która traci syna i poprzez medium sztuki może przeżyć żałobę - tłumaczy Daria Kopiec, reżyserka.

Przedstawienie było już pokazywane w 2017 roku, a teraz powróciło. Z jaką refleksją widzowie wychodzą z teatru? - Spektakl odsyła ludzi do ich własnych doświadczeń i refleksji, co zresztą było naszym zamierzeniem. Dzięki temu, że ten spektakl nie zawiera prawie żadnego słowa, a zbudowany jest na obrazie, muzyce i ruchu - odsyła do wyobraźni – dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której była też mowa o przedstawieniu "Król marionetek". O tym spektaklu mówiła Aleksandra Rembowska z Teatru Lalka. Spektakl "Mater Dolorosa" i "Król marionetek"można oglądać w ramach Festiwalu Nowe Epifanie w Teatrze Lalka. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Daria Kopiec (reżyserka przedstawienia "Mater Dolorosa"), Aleksandra Rembowska (kierownik literacki Teatru Lalka)

Data emisji: 19.03.2018

Godzina emisji: 11.14

abi/ac

Czytaj także

"Obcy w domu". Wystawa wokół Marca '68

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 10:00
W 50. rocznicę antysemickiej kampanii propagandowej 1968 roku opowiadamy o wystawie "Obcy w domu" w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiery filmowe: "Happy End", "Pitbull. Ostatni pies", "Anihilacja"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 13:00
- Przed nami nienajgorszy weekend jeśli chodzi o premiery - zapowiada krytyk Kuba Popielecki i ocenia najnowszy film Hanekego, "Pitbulla" Pasikowskiego oraz "Anihilację" z udziałem Natalie Portman.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Duch Michaela Jacksona pojawi się w polskim teatrze

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 13:00
Good Taste Production po raz kolejny zaprasza na wyjątkowy projekt łączący muzykę króla popu i klasyczne aranżacje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O bohaterze książki "Młynarski. Rozmowy": dla Młynarskiego każdy przecinek musiał coś znaczyć

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 12:45
- Kiedy pracowaliśmy nad tomem wierszy "Od oddechu do oddechu" to wydawało się, że Wojciech Młynarski napisał ok 2 tys. piosenek. Dziś mamy pewność, że jest ich ponad 3 tys. nie licząc prywatnych archiwów arytstów, dla których pisał - mówił Michał Nalewski z Prószyński i S-ka.
rozwiń zwiń