Rusza toruński Tofifest. Nowe narracje w światowym kinie

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 13:29
- Tofifest to festiwal niepokorny. Ta niepokorność wyraża się w mówieniu głośno o sprawach z naszego punktu widzenia ważnych - mówiła dyrektor festiwalu Kafka Jaworska. 
Audio
  • Tofifest. Niepokorni twórcy i nowa narracja kina fantastycznego (Stacja Kultura/Czwórka)
Kafka Jaworska, Katarzyna Dydo
Kafka Jaworska, Katarzyna DydoFoto: Karina Terzoni/Czwórka

warszawa 1200.jpg
10. "Warszawa w budowie". Sztuka nawiązywania sąsiedzkiego dialogu

- Pokażemy filmy m.in. Olega Sencowa, Kirilla Serebrennikova i Jafara Panahiego, którzy w swoich krajach są twórcami wyklętymi. Uznaliśmy, że ich sytuacja wymaga szerszej dyskusji, dlatego stworzyliśmy pasmo "Niepokorni" w ramach którego przyjrzymy się ich sytuacji, twórczości i dręczącym kino problemom - wyjaśniała organizatorka.

Nie stawiamy na filmy premierowe, tylko na filmy ważne. Chcemy przecierać szlaki Kafka Jaworska

Poza "Niepokornymi", w ramach konkursu "Made in Poland" będziemy mogli zobaczyć 17 polskich propozycji (filmy m.in.  Janusza Kondratiuka, Marka Koterskiego, Filipa Bajona, Katarzyny Trzaski i Olgi Chajdas). W paśmie "Zjawiska" organizatorzy postanowili zbliżyć nas do gatunku, który dzięki "2001. Odysei Kosmicznej" Stanleya Kubricka odmienił oblicze kina fantastycznego.

O jaki gatunek chodzi? Co za pomocą kina udowadniał Stanley Kubrick? Które filmy niepokornych twórców będziemy mogli zobaczyć w ramach toruńskiego Tofifest? Co jest motywem przewodnim tegorocznego festiwalu? I z jakim instrumentarium kojarzy się polskie kino? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kafka Jaworska (dyrektorka festiwalu Tofifest)

Data emisji: 3.10.2018

Godzina emisji: 11.18

ac/kd

Czytaj także

Filmy krótkometrażowe. 30 minut, które warto zobaczyć w kinie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 13:48
Już w 26 stycznia w wybranych kinach na terenie całej Polski będzie można oglądać najnowsze produkcje twórców krótkiego metrażu. Wszystko za sprawą przeglądu "Najlepsze polskie 30'", który promuje najważniejsze polskie filmy krótkometrażowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Subbotko: "Dziurę w głowie" każdy sam musi zinterpretować

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2018 17:30
- To trudny film, opowiadany w inny sposób niż w tej chwili opowiada się filmy. A mimo to okazało się, że "Dziura w głowie" świetnie komunikuje się z widzem - mówi reżyser Piotr Subbotko.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Misiek Koterski: nie byłem pewien, czy ludzie uwierzą w moją postać

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 15:30
Strach, smutek, złość, radość, wstręt, zazdrość i wstyd - to siedem, tyułowych uczuć, o których w swoim filmie postanowił opowiedzieć Marek Koterski. Z aktorami, odtwórcami ról w filmie, podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego w Gdyni rozmawiała Beata Kwiatkowska.
rozwiń zwiń