27. Międzynarodowe Biennale Plakatu - wydarzenie legenda
Paweł Jasiewicz od lat pracuje w drewnie. Jest projektantem działającym na styku designu i sztuki. Tworzył w najróżniejszych miejscach świata: w Japonii, Turcji, Finlandii. Współpracował z różnymi popularnymi markami, z ważnymi instytucjami. Ekspozycją "Gry i zabawy" zabiera nas w podróż do swego świata.
05:21 czwórka pierwsze słyszę 16.06.2021 gość.mp3 Paweł Jasiewicz opowiada o swojej wystawie "Gry i zabawy" (Czwórka/Pierwsze słyszę)
W Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie zobaczymy prace z ostatnich lat, ale też te stworzone na potrzeby ekspozycji.
- Wystawa jest podsumowaniem 12 lat mojej pracy z drewnem, projektowania w drewnie - mówi artysta. - Można tu zobaczyć meble: krzesło, wieszaki, różnego rodzaju stoły projektowane do prywatnych mieszkań czy rezydencji, ale są też przedmioty, które powstały specjalnie na tę wystawę mamy np. mobile z forniru modyfikowanego, który można zaginać jak kartkę papieru - to takie origami trochę - opowiada.
Czytaj także:
8 metrów kwadratowych wystawy zajmują reliefy drewniane, które są wykonane w modrzewiu i świerku opalanym.
- Specjalnie na tę wystawę powstały lampy, które nazywamy wielorybami. One są wykonane w technice gięcia listewki, która przypomina sposób konstruowania łodzi - zdradza gość Czwórki. - Kuratorem ekspozycji jest Jakub Szczęsny, który pomógł mi w dobraniu obiektów, i w dialogu, jak te przedmioty pokazać, zaprezentować je - dodaje.
Pawła Jasiewicza od lat fascynują też tradycyjne formy rzemieślnicze. W małym tureckim warsztacie poznał technikę kundekari. - Dotyczy ona budowania ornamentu drewnianego z małych kawałków drewna. Często można ją podziwiać w meczetach - mówi artysta. - Technika ta powstała w XI wieku, za czasów Seldżuków, i przetrwała do dziś - zdradza.
W zbiorze prac artysty jest lustro zdobione właśnie techniką kundekari, które wykonał w 2014 roku w Turcji. - To lustro jest interpretacją tej techniki, ma prosty wzór. To mój kolaż kultury tureckiej, w której się znalazłem - przyznaje gość Kamila Jasieńskiego.
W Japonii zaś Paweł Jasiewicz zaczął przygodę ze wspomnianym fornirem modyfikowanym, techniką, w której dziś tworzy mobile. W Japonii powstały lampy i figurki, sklejone z różnych kawałków drewna, obrobione tak, by uzyskały konkretny wzór i rysunek drewna.
Wystawa potrwa do 17 lipca.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Gość: Paweł Jasiewicz (projektant)
Data emisji: 16.06.2021
Godzina emisji: 08.14
pj