Bezpieczeństwo w sieci - jak o nie zadbać?
W tym roku konferencja odbyła się w formule hybrydowej, można było ją śledzić na platformie YouTube. - "Chcemy zmieniać naszą rzeczywistość zgodnie z naszymi marzeniami" - to hasło przewodnie tej konferencji - mówi Wiesław Paluszyński, prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Rok 2021 jest Rokiem Stanisława Lema, więc na zjeździe nie zabrakło też związanych z nim wątków.
03:56 czwóka top 25.05.2021.mp3 Polska w Technosferze Przyszłości - tematy konferencji i przyszłości (TOP-Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka)
- Pojęcie "technosfera" jest pojęciem, które nasz wielki pisarz wymyślił ładnych kilkadziesiąt lat temu, a naszym zdaniem dobrze odpowiada ono naszej dzisiejszej rzeczywistości, dużo lepiej niż "przyspieszenie transformacji cyfrowej w trudnych czasach"- mówi ekspert. - Podczas konferencji miał miejsce wykład "Lem. Futurolog i humanista" - dodaje.
Wiesław Paluszyński podkreśla, że w czasach, kiedy nikomu nie śniło się, że Polska będzie krajem suwerennym, że będziemy uczestniczyli w światowych możliwościach tworzenia rozwiązań informatycznych, Lem stał się pierwszą latarnią na horyzoncie, i chcemy to pokazać. - Cała reszta konferencji odbywa się trochę według cytatów ze Stanisława Lema. Postanowiliśmy rozważyć, przedyskutować, także trzy obszary uważane za przyszłość rozwoju informatyki i spraw związanych z cyfryzacją: sztuczna inteligencja, informatyka kwantowa i cyberbezpieczeństwo, jako horyzontalny problem dostrzegany przez wszystkich - wymienia.
Posłuchaj także:
RODO - sprawdź, czy wiesz jak chronić swoje dane osobowe
Dziś specjaliści dostrzegają, że informatyka, stworzona do czynienia rzeczy dobrych, służy też do robienia rzeczy złych, a obrona przed złem to równie ważne zadanie, jak rozwój rzeczy dobrych.
Eksperci dyskutują też, jak bardzo kolejna fala cyfryzacji zmieni nas świat i jakie technologie odegrają w tym najistotniejszą rolę. - Zarówno informatyka kwantowa, jak i sztuczna inteligencja są elementami cyberbezpieczeństwa, a cyberbezpieczeństwo wpływa na tok pracy i badania w pozostałych dziedzinach - wyjaśnia Bogusław Dębski z Polskiego Towarzystwa Informatycznego. - To, co nas wyróżnia oraz jest i było bliskie Lemowi to jego technorealizm, czyli podejście praktyczne, realistyczne, do tego, jak świat się zmienia, jak technologia przenika wszystkie sfery życia. My też próbujemy w sposób praktyczny, realistyczny, uczciwy i szczery podejść do zagadnień, które ostatnimi czasy przerażają. Chcemy oswoić cyberbezpieczeństwo - dodaje.
Czytaj także:
Polskie Radio objęło patronatem to wydarzenie.
***
Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem
Prowadzi: Kuba Marcinowicz
Materiał przygotował: Mateusz Kulik
Data emisji: 25.05.2021
Godzina emisji: 17.42
pj