Pamiętajmy, że osoba, która wejdzie w posiadanie naszych intymnych zdjęć, może wykorzystać je przeciwko nam Marta Witkowska
Sextortion. Smutne konsekwencje sextingu
- Sexting, czyli wysyłanie przez telefon zdjęć lub filmów erotycznych, to zjawisko, które bardzo trudno jest badać, bo ludziom trudno jest się przyznać, że wysłało się komuś taką intymną wiadomość, a ona potem gdzieś wypłynęła. Niemniej jednak z naszych badań wynika, że 13 proc. nastolatków przyznaje się do praktykowania tego typu zachowań, natomiast ponad 40 proc. potwierdza, że taką wiadomość dostało - przyznaje psycholog Marta Witkowska z Akademii Nask. - Zmienia się także charakter takiej "korespondencji". Kiedyś intymne zdjęcia wysyłało się chłopakowi, dziś coraz częściej stają się sposobem na flirt, na rozpoczęcie znajomości z zupełnie nieznaną nam osobą i przyczynkiem do "sextortion", czyli szantażowania.
31:34 [CZWORKA]Strefa Prywatna 16 listopad 2020 sexting.mp3 Czy pandemia nasili problem sextingu? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Wysyłanie intymnych zdjęć może być dopełnieniem znajomości, wyrazem tęsknoty. Może też być zaproszeniem do "jednorazowej" zabawy Martyna Różycka
Zaproszenie do zabawy
Sexting to zjawisko, które przyjmuje różne formy i wiąże się ze zmianą naszego stylu życia. - Przenieśliśmy naszą aktywność do sieci i coraz chętniej dzielimy się niemalże każdym aspektem naszego życia, w tym intymnością i nie myślimy o konsekwencjach. Czasami robimy to, by podsycić czyjeś zainteresowanie naszą osobą, czasami powoduje nami ciekawość - mów Martyna Różycka z Nask Dyżurnet.pl. - Tymczasem legalność takich działań i nasze bezpieczeństwo powinny być najważniejsze - podkreśla rozmówczyni Weroniki Puszkar.
Posłuchaj także:
Jesteśmy w izolacji, a jednocześnie za sprawą internetu, mamy dostęp do całego świata. To może na nowo zdefiniować pojęcie "więzi" Aleksandra Żyłkowska
Czy sexting może mieć jakieś plusy?
Jak zatem komunikować swoje potrzeby w sieci? - Seksualność, która jest naturalną potrzebą człowieka, motywuje nas do wchodzenia w relacje. Kiedy nie możemy tego zrobić "twarzą w twarz", sięgamy po internet - opowiada psycholog Aleksandra Żyłkowska z Uniwersytetu SWPS. - W moim odczuciu sexting może być traktowany tak, jak silna potrzeba objęcia partnerki/partnera w miejscu publicznym. Może mieć on swoje plusy, ale też minusy. Jeśli służy budowaniu relacji i mieści się w normie partnerskiej może być ciekawym doświadczeniem dla relacji - podsumowuje gość Czwórki.
***
Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi: Weronika Puszkar
Goście: Marta Witkowska (psycholog i terapeuta z Akademii Nask), Martyna Różycka (Nask Dyżurnet.pl), Aleksandra Żyłkowska (psycholog Uniwersytet SWPS)
Data emisji: 16.11.2020
Godzina emisji: 20.09
kul/pj