Spektakl "Ściany" - jak rozmawiać o trudnych sprawach?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 14:57
"Kiedy masz naście lat i twój świat pęka - masz poważne problemy ze zdrowiem, przenosisz się do innego kraju albo wybucha wojna, albo wszystko naraz - kim jesteś przedtem, kim jesteś potem? Czy definiuje cię to, gdzie jesteś, czy to, skąd jesteś?". Do takich refleksji skłania Ostap Junko w monodramie swojego autorstwa "Ściany". 
Spektakl Ściany będzie wystawiany także w klasach
Spektakl "Ściany" będzie wystawiany także w klasachFoto: shutterstock/

Trudne procesy

- Tekst powstał z inspiracji i impulsu, który pojawił się dzięki konkursowi dramatycznemu "Współdzielimy przestrzeń". Chodziło nam o odpowiedzenie poprzez sztukę na sytuację młodych Ukraińców, którzy pojawili się w polskich szkołach - opowiada Justyna Lipko-Konieczna, dyrektorka programowa Centrum Sztuki Włączającej. - Nagle duża grupa osób obcojęzycznych pojawiła się niemal w każdej klasie i wyłonił się kryzys związany z tą nieplanowaną obecnością. Związany był przede wszystkim z brakiem przygotowania i wielką empatią. Jednocześnie pojawiło się pytanie, w jaki sposób można wspierać osoby uchodźcze, nauczycieli i uczniów tak, żeby te procesy komunikacyjne i integracyjne przebiegały jak najlepiej.


Model teatru w klasie

Artyści z Teatru 21 zajmujący się oswajaniem poprzez sztukę zastanawiali się, jak mogą wesprzeć ten proces. Stwierdzili, że najlepszą metodą będzie zainicjowanie sytuacji artystycznej, tak powstał projekt "Współdzielimy przestrzeń". - To między innymi konkurs dramaturgiczny dla młodych osób do 26. roku życia. Nagrodą w nim, oprócz nagrody finansowej, było premierowe przedstawienie spektaklu w naszej przestrzeni - opowiada gość Czwórki. - W założeniu spektakl miał być tak skonstruowany, żeby można było wystawiać go szkole. Spektakl jest przeznaczony do realizacji w trakcie jednej 45-minutowej lekcji - to model teatru w klasie.


Posłuchaj
16:37 Czwórka/Stacja Kultura - spektakl " Ściany" 18.01.2023.mp3 Justyna Lipko-Konieczna z Centrum Sztuki Włączającej o spektaklu "Ściany" i działalności Centrum (Stacja Kuiltura/Czwórka)

 

W konkursie wygrał monodram autorstwa Ostapa Junki. Ten młody aktywista jest bardzo zaangażowany w działania na rzecz uchodźców z Ukrainy w Polsce i procesów integracyjnych, a także w walkę z dezinformacją. Działa również poprzez sztukę. W odpowiedzi na rosnącą falę dezinformacji założył z siostrą i przyjaciółmi kanał na Telegramie "Ukraiński Telegraf", który posłużył za kanwę monodramu "Ściany". Jego premiera w reż. Uli Kijak odbędzie się 27 stycznia w Centrum Sztuki Włączającej. Następnie spektakl będzie wystawiany w szkołach.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Justyna Lipko-Konieczna (dyrektor programowa Centrum Sztuki Włączającej)

Data emisji: 18.01.2023

Godz. emisji: 11.15

aw/kor

Czytaj także

Struny głosowe - jak działają i jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 15:28
Głos jest głównym narzędziem pracy dla dziennikarzy, aktorów, lektorów, a także nauczycieli. W Dniu Nauczyciela sprawdzamy, jak zbudowane są struny głosowe i jak o nie dbać.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Alicja w Krainie Snów". Jak oswajać dorosłość?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 13:50
Za nami premiera sztuki "Alicja w Krainie Snów" w warszawskim Teatrze Ateneum. - Ten spektakl wychodzi naprzeciw dynamice i tempu życia młodych ludzi - mówi reżyser Wawrzyniec Kostrzewski. - Porusza także wiele ważnych dla nich tematów.
rozwiń zwiń