Życie codzienne wybrańców sztuki. "Mniej skandali, więcej prozy"

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2023 14:30
Wybrańcy sztuki, którzy postanowili czerpać z niej siłę we dwoje, są bohaterami książki Julii Pańków. - Artystyczne pary zazwyczaj kojarzymy ze skandalami i ja też nie chciałam stronić od ciemnych stron tych relacji. Ale przede wszystkim zależało mi, żeby pokazać ich dzieło, niesamowicie ciekawe dokonania - mówi autorka książki "Życie twórcze we dwoje".   
Okładka książki Twórcze życie we dwoje
Okładka książki "Twórcze życie we dwoje"Foto: materiały prom.

Twórcze życie w PRL-u

To zbiór portretów pięciu wyjątkowych par związanych ze światem sztuk wizualnych, z literaturą, filmem, muzyką, a także z architekturą. To także podróż w czasie do epoki PRL-u. - Ciężar rzeczywistości, tak odległej dla młodego pokolenia, jest obecny we wszystkich świadectwach, które znalazły się w mojej książce. Życie w PRL-u to był związek na dobre i na złe, bo należy pamiętać, że ówczesna sytuacja polityczna paradoksalnie umożliwiła wielu artystom rozwój - wyjaśnia gość Czwórki.

Ha-Ga z Erykiem i Zofia z Januszem

Tak było m.in. w przypadku Eryka Lipińskiego, który przed wojną założył pismo satyryczne "Szpilki". Wtedy miało ono na celu ośmieszanie władzy sanacyjnej, natomiast po wojnie odrodziło się jako pismo popierające nowy ustrój. Przez 40 lat w "Szpilkach" pojawiały się także rysunki Ha-Gi - Anny Gosławskiej, żony Eryka Lipińskiego. - Wybór bohaterów był bardzo trudny, bo interesujących par w polskiej kulturze z tamtej epoki było bardzo dużo - przyznaje rozmówczyni Kasi Dydo. - W książce znaleźli się m.in. klasyk polskiego kina Janusz Majewski, o którym kiedyś mówiło się "pan Nasierowski", i najbardziej pożądana portrecistka PRL-u Zofia Nasierowska oraz Jeremi Przybora - współautor Kabaretu Starszych Panów, mistrz języka i absurdalnego humoru, wcielenie cnót poprzedniej epoki, prywatnie, jak sam mówił, mężczyzna dzieckiem podszyty - i Alicja Wirth, uznana scenografka telewizyjna i teatralna, słynąca z urody i klasy.

Zobacz także:

Mężczyzna po przejściach, kobieta z przeszłością

- To przykład pary "po przejściach", która odnalazła się po latach. Przybora miał już za sobą doświadczenia małżeńskie i pozamałżeńskie, w tym burzliwy związek z Agnieszką Osiecką, natomiast Alicja Wirth była mężatką, kiedy się poznali. Miała córkę i męża na emigracji, który z powodów politycznych nie mógł wrócić do Polski. W Przyborze spotkała miłość swojego życia. Piękną, bo jesienną - dodaje Julia Pańków.    

Posłuchaj
20:21 CZWÓRKA Stacja Kultura - ksiazka 28.04.2023.mp3 O książce "Twórcze życie we dwoje" opowiada autorka Julia Pańków (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Julia Pańków (autorka książki "Twórcze życie we dwoje")

Data emisji: 28.04.2023

Godzina emisji: 10.16

kul

Czytaj także

"Jak oni pracują II". Ta książka obala mit twórcy-freelancera

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 18:59
Na półki sklepowe trafiła kolejna część "Jak oni pracują 2" Agaty Napiórskiej. W której autorka i jej bohaterowie opowiadają o tym, jak przestrzeń, w której pracują, motywuje ich do twórczych działań.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komiks o Tamarze Łempickiej - polskiej malarce, skandalistce, ikonie epoki jazzu

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 17:19
Paryż, lata 20. XX wieku. Polska malarka Tamara Łempicka, przyjaciółka André Gide'a i Jeana Cocteau, jest gwiazdą paryskiej bohemy. Prowokacyjna, wyzwolona artystka wieczorami rzuca się w wir słynnych kabaretów szalonych lat dwudziestych w poszukiwaniu inspiracji, odbiorców jej dzieł i modelek.
rozwiń zwiń