Polscy pisarze solidarnie z Serhijem Żadanem. Ty też możesz pomóc!

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2024 10:21
Lunch z Olgą Tokarczuk, spotkanie z Mariuszem Szczygłem, kolacja z Adamem Michnikiem, a może antyki Jacka Dehnela? Między innymi to można wylicytować w akcji charytatywnej Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Unia Literacka. Pomoc trafi na Ukrainę, o którą na co dzień dba ukraiński pisarz Serhij Żadan. 
Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Unia Literacka organizuje aukcję charytatywną na pomoc dla ukraińskiego pisarza Serhija Żadana
Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Unia Literacka organizuje aukcję charytatywną na pomoc dla ukraińskiego pisarza Serhija ŻadanaFoto: PAP/Wojciech Jargiło

- Serhij Żadan nie tylko walczy w okopach, ale jego obecność działa mobilizująco na innych i jest bezcennym wsparciem dla ukraińskiej armii. Żadan cały czas mówi o tym, że wojna w Ukrainie trwa i potrzebne jest wsparcie – mówi Joanna Gierak-Onoszko ze Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Unia Literacka, które organizuje aukcję charytatywną na pomoc dla ukraińskiego pisarza Serhija Żadana i jego batalionu. Do wylicytowania jest m.in. lunch z polską noblistką Olgą Tokarczuk, spotkanie z dziennikarzem i pisarzem Mariuszem Szczygłem, kolacja z dziennikarzem i myślicielem Adamem Michnikiem i antyki pisarza Jacka Dehnela. 

 

Posłuchaj
07:41 Stacja Kultura 09.09.2024 godz. 19.39 zbiórka dla Serhija Żadana.mp3 Joanna Gierak-Onoszko opowiada o aukcji charytatywnej Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Unia Literacka

 

Serhij Żadan to obecnie najpoczytniejszy i najpopularniejszy ukraiński pisarz, poeta, muzyk i jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci ukraińskiej kultury. Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę organizował pomoc humanitarną i wsparcie dla żołnierzy a wiosną 2024 roku sam na ochotnika wstąpił do armii. Obecnie w ramach batalionu sił wsparcia 13. Brygady "Chartia" Gwardii Narodowej Ukrainy walczy o swoje miasto, Charków.

Wstępując do armii pisarz powiedział, że w obliczu wojny nie ma już podziału na pisarzy i nie pisarzy. Są tylko obywatele Ukrainy, którzy czują się odpowiedzialni za swój kraj.

- Serhij Żadan jest regularnym i zwykłym żołnierzem. Nie tylko walczy w okopach i służy pod bronią, ale jego obecność działa mobilizująco na innych i jest bezcennym wsparciem dla ukraińskiej armii. Żadan wykonuje nie tylko taką zwykłą, organiczną, podstawową pracę w batalionie wsparcia, ale jest też symbolem, który cały czas podbija ten bęben. Cały czas mówi o tym, że wojna na Ukrainie trwa i potrzebna jest pomoc, potrzebne jest wsparcie - mówi polska pisarka i reporterka Joanna Gierak-Onoszko, która w ramach akcji Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Unia Literacka organizuje aukcję charytatywną, by pomóc Serhijowi Żadanowi i jego towarzyszom broni.

Polscy pisarze wspierają Serhija Żadana 

Jak mówi w audycji Joanna Gierak-Onoszko, Unia Literacka podjął decyzję, że chce wspierać w Serhija Żadana jego misji.

- To nie jest to zwykły pisarz, a najjaśniejsza postać ukraińskiej kultury. Był nominowany do Literackiej Nagrody Nobla. I to, że on służy, to jest naprawdę bardzo mocny gest. To jest dramatyczna decyzja, w której my, jako Unia Literacka, chcemy go wesprzeć. Wierzymy, że pisarz powinien jak najdłużej służyć swoim głosem, by opowiadać o tym, czego dziś doświadcza Ukraina. Uważamy, że ani pisarz, ani nikt inny nie powinien ginąć na wojnie. Swoją akcją postanowiliśmy wyrazić sprzeciw przeciwko temu, co dzieje się w Ukrainie. Sprzeciw wobec rosyjskiej agresji i bezsensowi tej wojny. Dlatego postanowiliśmy działać po to, żeby zapewnić Serhijowi i jego towarzyszom broni bezpieczeństwo. Chcemy, żeby wrócił do domu cały i zdrowy i dalej pisał kolejne książki - mówi prezeska zarządu Unii Literackiej.

Stowarzyszenie w geście solidarności postanowiło zorganizować aukcję charytatywną, której celem jest zebranie funduszy na sprzęt ochronny i medyczny dla ratowania życia dla żołnierzy ukraińskiej Gwardii Narodowej, w której obecnie służy pisarz.



Lunch z polską noblistką Olgą Tokarczuk, spotkanie z Mariuszem Szczygłem, kolacja z Adamem Michnikiem i antyki Jacka Dehnela

- Zbieramy pieniądze na środki ochrony, a nie na broń - podkreśla cel akcji Joanna Gierak-Onoszko.

Wylicytować na aukcji można między innymi obiad w towarzystwie polskiej noblistki Olgi Tokarczuk, spotkanie z Mariuszem Szczygłem, kolację z Adamem Michnikiem, wspólny wieczór w teatrze w towarzystwie Wojciecha Tochmana i Mateusza Pakuły, antyki Jacka Dehnela, bilety na spektakl "1989" od Mirosława Wlekłego oraz mnóstwo książek z dedykacjami pisarek i pisarzy.

- Błażej Strzelczyk, redaktor Tygodnika Powszechnego, wystawił klepkę z dawnej siedziby Tygodnika. To jest klepka, po której chodzili nobliści i znamienici goście Tygodnika. Dzisiaj zgłosił się Dwutygodnik, który przeznaczył na aukcję swoją autorską grę planszową. Na aukcji mamy też obrazy, spotkania i spacery takie, jak fantastyczny spacer botaniczny z Urszulą Zajączkowską po terenach SGGW. Jesteśmy zbudowani odzewem, który wywołuje ta akcja. Na nasz apel odpowiedzieli nie tylko pisarze zrzeszeni w ramach Unii Literackiej. Codziennie zgłaszają się nowi twórcy - mówi gościni audycji.

Aukcja prowadzona będzie na platformie Allegro Charytatywni i potrwa do 31 października. Jak podkreśla pomysłodawczyni akcji każdy, kto chce wesprzeć akcję nie biorąc samemu udziały w licytacji ma możliwość kupić symboliczną cegiełkę o wartości 10, 50 i 100 złotych. Dochód z tych darowizn również zasili zbiórkę.



Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Joanna Gierak-Onoszko (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Unia Literacka)

Data emisji: 09.09.2024

Godzina emisji: 19.39

AGJ

Czytaj także

Opowieść o Ukrainie - byśmy poznali się lepiej, głębiej, prawdziwiej

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 15:31
Katarzyna Łoza, pisząc książkę "Ukraina. Soroczka i kiszone arbuzy", chciała przedstawić Polakom Ukraińców, by zawalczyć z obowiązującymi stereotypami. Los chciał, że książka ukazała się w czasie wojny i dziś wydaje się jeszcze bardziej potrzebna. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraina na fotografiach Justyny Mielnikiewicz

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 16:58
- Justyna Mielinikiewicz, fotografując swoich bohaterów, nawiązuje z nimi głębokie relacje - mówiła dr Monika Rydiger, kurator wystawy zdjęć "W Ukrainie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wystawa ArtArmor - sztuka, która ratuje życie

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 14:10
W Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie można oglądać niezwykłą wystawę. ArtArmor to wyjątkowy projekt, w którym sztuka nie tylko w przenośni, ale dosłownie ratuje życie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Niech wybuchnie wiosna” - UNICEF i Ada Kućmierz z piosenką dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2023 17:30
Dokładnie w rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie odbędzie się premiera piosenki "Niech wybuchnie wiosna" Ady Kućmierz. To część projektu "Artyści mają moc", który jest objęty patronatem honorowym UNICEF Polska. W "Stacji Kultura" zaprosiliśmy na przedpremierowe wykonanie utworu. 
rozwiń zwiń