Młodzi artyści idą w świat. Sztuka Przejścia '24 - wystawa dyplomów

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2025 15:20
Na każdego studenta przychodzi czas, by w pewnym momencie opuścić bezpieczne przestrzenie uczelni. Na wrocławskiej ASP w 2024 roku nie było inaczej - 12 najlepszych dyplomów ubiegłego roku możemy zobaczyć podczas ekspozycji Sztuka Przejścia '24 w BWA Wrocław Główny. 
Ekspozycja Sztuka Przejścia 24 zostanie otwarta 14 lutego
Ekspozycja Sztuka Przejścia '24 zostanie otwarta 14 lutegoFoto: shutterstock/Africa Studio

Ekspozycja Sztuka Przejścia '24 rozpocznie się 14 lutego we Wrocławiu - to doskonała data dla tych, którzy kochają sztukę. Jest to wystawa najlepszych dyplomów Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Kadra uczelni wybrała po jednym dyplomie z każdego z jedenastu kierunków, dwunasty dyplom był wyborem przedstawicieli BWA Wrocław Główny. 

Posłuchaj
16:16 Czwórka Stacja Kultura 11.02.2024 19.13.mp3 Na wystawę Sztuka Przejścia '24 zaprasza dr Anita Wincencjusz-Patyna, koordynatorka wystawy (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- Już 14 lutego te dyplomy będzie można oglądać, ale oficjalny wernisaż odbędzie się 28 lutego. Wtedy też poznamy laureata głównej nagrody w konkursie na najlepszy dyplom ufundowanej przez rektora ASP oraz pozostałych nagród - zaprasza dr Anita Wincencjusz-Patyna, prorektorka ds. dydaktycznych i studenckich, koordynatorka wystawy. 

Dwanaście osób, których dyplomy zobaczymy na wystawie, uczelnie ukończyło w 2024 roku. Od kilku miesięcy są już "na wolności". Nie chroni ich życzliwy parasol macierzystej szkoły. 

Zobacz też:

- Przejście ze świata akademickiego do realnego życia nigdy nie było łatwe. Myślę, że to bardzo trudny moment, potężne wyzwanie - ocenia gościni Czwórki. - Wśród naszych studentów i studentek są osoby, które próbują się odnaleźć w takim zewnętrznym świecie, jeszcze podczas studiów. Częściej, choć nie jest to regułą, są to osoby związane z kierunkami projektowymi, użytkowymi. 

W tym kontekście ekspozycja Sztuka Przejścia '24 ma ogromne znaczenie. To prezentacja dyplomów w dużym, rozpoznawalnym miejscu, które ma swoją publiczność, cieszy się popularnością. 

- Bardzo dużą rolę, oprócz talentu, wyobraźni, chęci poświęcania się dla sztuki, ma tu też osobowość artysty - wskazuje dr Anita Wincencjusz-Patyna. - Mam na myśli możność wchodzenia i samoorganizowania przestrzeni, kontaktów, możliwości. To nie jest łatwe. 

Wystawa prac w znanej galerii jest okazją spotkania publiczności, odbiorców swojej sztuki, ale też krytyków, kadry akademickiej, celebrytów czy kolekcjonerów. - Przychodzą ludzie, którzy kształtują swoje kolekcje, patrzą na nowe nazwiska i później śledzą ich kariery - mówi gościni Kasi Dydo. 

Wśród uczestników i uczestniczek wystawy są: Aleksandra Błach, Agata Drąg, Aleksander Glich, Laura Jammoul, Stefania Jankowiak, Agata Mendrala, Jakub Musialski, Oliwia Olbińska, Marcelina Siwik, Julia Sołtysiak, Kacper Wiatrak oraz Adam Martyniak (wybór kuratorski BWA Wrocław). 

- Jak co roku, mamy do czynienia z bardzo ciekawym rocznikiem absolwentów - ocenia dr Anita Wincencjusz-Patyna. - Widzimy, że młodzi twórcy chętnie sięgają do tradycji, odwołują się do wcześniej realizowanych postulatów, haseł, ale też chętnie podpierają się różnego rodzaju dywagacjami z literatury, filozofii, dyskursu socjologicznego. Chcą w jakiś sposób komentować świat. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez BWA Wrocław (@bwawroclaw)

Ekspozycja Sztuka Przejścia '24 zostanie otwarta 14 lutego, 28 lutego uroczysty wernisaż i ogłoszenie nagrodzonych w konkursie. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gościni: dr Anita Wincencjusz-Patyna (prorektorka ds. dydaktycznych i studenckich wrocławskiej ASP, koordynatorka wystawy)

Data emisji: 10.02.2025

Godzina emisji: 19.13

pj/kor

Czytaj także

"UpComing". Wystawa prac absolwentek i absolwentów ASP w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2024 15:30
Tradycyjnie na koniec roku akademickiego warszawska Akademia sztuk Pięknych zaprasza na wystawę "UpComing. Wybrane Dyplomy ASP w Warszawie". To okazja, żeby sprawdzić co interesuje dziś młode twórczynie i twórców, i w jakiej kondycji jest polska sztuka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młoda Polska - stypendium z ministerstwa dla młodych twórców, ludzi kultury

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2024 18:00
Już od 21 lat młodzi twórcy, artyści, ludzie kultury mogą starać się o stypendium w programie Młoda Polska. To niezwykła szansa na zdobycie grantu na działania artystyczne w jednej z dziedzin sztuki: filmie, sztukach wizualnych, tańcu, muzyce, literaturze, teatrze. - Niewiele jest innych, tak szczodrych stypendiów, które dają ogromne możliwości - przyznaje Agnieszka Mastalerz, artystka, tegoroczna stypendystka Młodej Polski. 
rozwiń zwiń