Zdjęcie demonstrantki, prowadzonej przez policjantów podczas protestów Occupy Wall Street, powstało w Nowym Jorku. Niewątpliwie było to jedno z najważniejszych wydarzeń na świecie. Bunt klasy niższej przeciw klasie wyższej. - Działałem odruchowo, ponieważ policjanci, którzy wyprowadzali każdego aresztowanego, stawali na chwilę pod ścianą i dalej wprowadzali ich do wagonu – powiedział Lazar podczas audycji.
W Nowym Jorku młody fotograf znalazł się z powodu warsztatów fotograficznych, na których wymieniał uwagi, chłonął wiedzę i wskazówki od bardziej doświadczonych fotografów. - Po ukończeniu warsztatów postanowiłem zwiedzić NY i wtedy właśnie trafiłem na zamieszki, z których przygotowałem materiał - opowiadał gość Czwórki.
Zdjęcie, za które Lazar otrzymał nagrodę jest jednym z kilkunastu tworzących reportaż. Media jednak niechętnie nawiązywały do zamieszek. Sam Lazar przyznał, że widział jedynie kilka krótkich wzmianek w programach telewizyjnych w USA.
- Po poworcie wysłałem zdjęcia do kilku gazet, jednak nikt nie był zainteresowany publikacją tego wydarzenia - podkreśla Tomasz Lazar.
World Press Photo (WPP) jest najważniejszym konkursem fotografii prasowej organizowanym od 1955 roku. W poprzednich edycjach zostali nagrodzeni polscy fotoreporteży, między innymi Filip Ćwik, Kacper Kowalski, Rafał Milach, Witold Krassowski, Radosław Sikorski, Maciej Skawiński oraz kilkukrotnie nagradzany przez WPP Tomasz Gudzowaty.
Zapraszamy do odsłuchania całej rozmowy z Tomaszem Lazarem