Fascynujące opowieści z głębi oceanu i lotu ptaka

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 14:27
Strony ich książki są jeszcze ciepłe. Zbiór 17 esejów i wspomnień pod tytułem "Pojechane podróże" dopiero bowiem opuścił mury drukarni. Już wiadomo, że niemal każda z tych historii przeniesie czytelnika w niesamowity świat przygód.
Audio
  • Rozmowa z Ryszardem Czajkowskim i Jackiem Szymczakiem

– Opisałem w tej książce podróż An-2, czyli dwupłatowym, jednosilnikowym samolotem z Bełchatowa, gdzie został on kupiony, do… Konga – opowiada Ryszard Czajkowski, z wykształcenia fizyk, ale z wyboru dziennikarz i podróżnik. – Lecieliśmy w cztery osoby, w sumie 13 dni. Była to dla mnie radość i nowość, bo co chwilę zmieniały mi się kraje. Rzadko zdarzało mi się być codziennie w innym dużym mieście pośród innych ludzi.

Czajkowski zresztą swoją pasją zaraził Jacka Szymczaka, reżysera, operatora i fotografa. Spotkali się na uczelni w Toruniu około 15 lat temu. – Byłem wtedy na etapie zainteresowania kinem fabularnym, pracowałem przy tworzeniu filmów – opowiada w studiu Czwórki Szymczak. – Usłyszałem opowieści z podróży pana Ryszarda i stwierdziłem, że bardziej interesuje mnie życie podróżnika i opisywanie przygód przez kamerę.

Jego przygoda z życiem pod wodą zaczęła się w 2006 roku, kiedy współpracował z Martyną Wojciechowską i chciał nauczyć się filmowania w tym środowisku. – Podczas robienia dokumentacji, prób i testów, zrobiłem film pt. "Wielki błękit Morza Czerwonego", który dziś dołączony jest do książki "Pojechane podróże" – opowiada Szymczak.

Fot.
Fot. Wojciech Kusiński

Takie podróżowanie po świecie wiąże się jednak z ryzykiem. – Dwukrotnie miałem niebezpieczne sytuacje. Raz uratowano mi życie, gdy pod wodą skończyło mi się powietrze – opowiada Szymczak. – Było to w Pacyfiku na 27 metrach głębokości. Tak zaaferowałem się pracą, że zapomniałem o kontroli wskaźników powietrza, a prądy były bardzo mocne.

Wówczas miał szczęście, bo była z nim koleżanka, która oddała mu trochę swojego tlenu. Potem Szymczak miał okazję zrewanżować się losowi i ocalić inne życie.

Więcej o książce "Pojechane podróże" i fascynujących przygodach obu podróżników dowiesz się, słuchając całej rozmowy ze "Stacji Kultura", bądź oglądając ją, po kliknięciu w plik filmowy. 

(kd)

Czytaj także

"Jerozolima Biografia" Simon Sebag Montefiore

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2011 23:19
Niezwykła historia świętego miasta na tle wojen, romansów i losów jego królów, cesarzy, zdobywców, proroków, świętych, pisarzy, poetów, którzy tworzyli, niszczyli, odbudowywali, spisywali dzieje i wierzyli w Jerozolimę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Pałkiewicz: ekstremalne wyzwania to narkotyk

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2011 09:28
Znany polski reporter i odkrywca, podróżnik o międzynarodowej sławie, twórca survivalu w Europie, opowiadał w Dwójce o swoich ekstremalnych przygodach, o pasji, która każe mu wciąż sięgać po to, co najtrudniejsze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mazury są wyjątkowe, choć nie zawsze je doceniamy"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2011 11:30
- Czy Mazury są rzeczywiście najpiękniejsze na świecie i zasługują na miano cudu natury? – pyta Jacek Pałkiewicz, podróżnik i ambasador honorowy akcji „Mazury cud natury”. – Może i nie są. Ale na pewno są wyjątkowe i są naszym, polskim bogactwem!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarosław Kret: Chcę przełamać stereotypy dotyczące Egiptu

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 18:30
Kiedyś handlował w Egipcie srebrnymi lisami, ale dziś raczej się z tego śmieje. Napisał za to o tym kraju książkę pt. "Mój Egipt". - Uczestniczyłem w procederze przemytu i handlu - opowiada Jarosław Kret, dziennikarz, fotoreporter i podróżnik. - Ale to był 1989 rok, czasy schyłku dawnej epoki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Beata Pawlikowska: Polemizuję z Albertem Einsteinem

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 07:58
Znana dziennikarka i podróżniczka jest autorką książki "Teoria bezwzględności, czyli jak uniknąć końca świata". O swoim pisarstwie, inspiracjach i obserwacjach na temat współczesnego świata Beata Pawlikowska opowiedziała w audycji "Pod Lupą".
rozwiń zwiń