Polscy studenci nie tracą ducha

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2012 12:03
W dobie kryzysu studenci liczą pieniądze i szukają pracy, ale też sporo czasu poświęcają na dobrą zabawę, tak przynajmniej wynika z raportu przygotowanego przez Ninę Olszewską z Instytutu Monitorowania Mediów.
Audio

- Dla studentów trwa wyjątkowy rok ponieważ w życie weszła ustawa o szkolnictwie wyższym. Zmiany zostały wprowadzone m.in. w systemie przyznawania stypendiów, weszła sprawa odpłatności za drugi kierunek studiów oraz kwestia podpisywania umów z uczelniami – mówiła w Czwórce Nina Olszewska, autorka raportu "Studiowanie po polsku - polityka, kryzys i zabawa". W publikacji przygotowanej w ramach projektu Kompas Social Media Olszewska postanowiła przyjrzeć się jak po tych zmianach wyglądają różne aspekty studenckiego życia takie jak praca, miłość czy rozrywka. Za materiał badawczy posłużyły internetowe publikacje, które ukazały się w trakcie ostatniego semestru zimowego.

Okazuje się, iż pomio trudnych warunków ekonomicznych studiowania to właśnie temat zabawy w kontekście życia polskich studentów pojawiał się w sieci najczęściej. Według badania obejmującego okres od 1 października 2011 roku do 18 stycznia 2012 wyszukanie materiałów internetowych za pomocą słów kluczowych "studenci – koncert/festiwal" zaowocowało największym wynikiem – 12 tysięcy materiałów.

- Można podejrzewać, że chodzi o ostre imprezowanie, ale nie. Przeglądając te materiały odkryłam bardzo dużą różnorodność. Pojawiały się festiwale folkloru, koncerty organowe, a także recitale artystów, którzy mało się kojarzą z życiem studenckim, Bardzo dużo wyszukań dotyczyło otrzęsin – mówiła Nina Olszewska.

Ale nie tylko rozrywką żyją współcześni żacy. Okazuje się też, iż polscy studenci mogą się pochwalić smykałką do wynalzków oraz dobroczynności o czym więcej w nagraniu audycji.

bch

Czytaj także

Kontrowersyjna umowa na wiedzę

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2011 13:06
Od pierwszego października wszystkie uczelnie, ze wszystkimi studentami, powinny podpisywać umowy określające wzajemne zobowiązania. Obowiązek ten jest jednak różnie interpretowany przez uczelnie i studiujących.
rozwiń zwiń
Czytaj także

WRACAMY DO SZKOŁY – CZAS NA BAZGROŁY!

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2011 11:56
Wraz z rozpoczęciem roku akademickiego na trzydziestu polskich uczelniach ruszył nietypowy konkurs skierowany do wszystkich studentów, których na co dzień ponosi artystyczna ekspresja – Red Bull Sztuka Bazgrołów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Demografia wykończy polskie uczelnie. Zwłaszcza prywatne

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2011 06:58
Niż demograficzny pustoszy polskie szkolnictwo wyższe, zwłaszcza jeśli chodzi o uczelnie niepubliczne. Grozi im upadek.
rozwiń zwiń