Światowa premiera książki zbiegnie się z 72. rocznicą urodzin muzyka.
Tom korespondencji brytyjskiego muzyka w opracowaniu Huntera Daviesa, autora oficjalnej biografii zespołu The Beatles i dziennikarza muzycznego, zawiera niemal trzysta listów i pocztówek, często wzbogaconych dowcipnymi rysunkami autorstwa muzyka.
Najwcześniejsze zachowane pismo to kartka wysłana przez 11-letniego Johna do ciotki Harriet z podziękowaniem za prezenty bożonarodzeniowe. Kartką świąteczną (z 1958 roku) jest też pierwszy list Johna do przyszłej żony - Cynthii, z rysunkami na pierwszej i ostatniej stronie i sześcioma kartkami wewnątrz wypełnionymi powtarzaną frazą "Kocham cię Cyn".
Książka dokumentuje rozwój i powolny rozpad pierwszego małżeństwa Lennona i trudne stosunki z synem Julianem. Zawiera również listy pisane do pozostałych członków "Wielkiej Czwórki": Paula McCartneya, George'a Harrisona i Ringo Starra.
>>>Więcej muzyki na moje.polskieradio.pl
Publikacja zawiera także jedyny zachowany, nigdy nie wysłany, listo do Stu Sutcliffe'a, pierwszego basisty The Beatles, szkolnego przyjaciela Lennona. Sutcliffe wyjechał z zespołem na koncerty do Hamburga, jednak postanowił nie wracać do Anglii z resztą przyjaciół. Pozostał w Niemczech gdzie poświęcił się malarstwu. Krótko po odejściu z zespołu zmarł na udar mózgu.
Fragm. okładki polskiego wydania listów Johna Lennona (Wydawnictwo Prószyński I S-Ka)
Poza poważną korespondencją nie brakuje drobiazgowych list nowojorskich zakupów płytowych eks-Beatlesa. Dzięki temu czytelnik może dowiedzieć się dokładnie, jakich krążków Lennon słuchał w domowym zaciszu.
John Lennon jest autorem przebojów zespołu The Beatles, m.in. "Strawberry Fields Forever", "Lucy In The Sky With Diamonds", "Come Together" i "Help!" a także solowych kompozycji "Imagine", "Give Peace A Chance" i "Mind Games". Po rozpadzie The Beatles, muzyk zamieszkał w Nowym Jorku, gdzie był stale pod obserwacją amerykańskiego wywiadu ze względu na swoje pacyfistyczne poglądy, zaangażowanie społeczne i polityczne oraz wcześniejsze aresztowanie pod zarzutem posiadania narkotyków.
8 grudnia 1980 roku, gdy Lennon i Ono wracali wieczorem, po 22.30, ze studia nagrań, przed budynkiem Dakota House, gdzie mieszkali, czekał na nich Mark David Chapman. Pochodzący z Hawajów młody mężczyzna oddał do Lennona pięć strzałów. Jeden strzał chybił, cztery trafiły Lennona w plecy. Sześć godzin wcześniej, muzyk dał autograf swemu przyszłemu zabójcy. Paradoksem jest, że autograf dla Chapmana, jest jednym z ostatnich zdań zapisanych przez Lennona.
9 października (wtorek, godz. 21.30) na antenie Dwójki o listach Lennona dyskutowali będą będą: Tomasz Wilusz, tłumacz listów, Dariusz Michalski, dziennikarz muzyczny, autor biografii Johna Lennona z 1991 roku, oraz dr Marek Szopski - anglista z Uniwersytetu Warszawskiego.
Przeczytaj także ostatni wywiad z Lennonem>>>
Yoko Ono dla Trójki w 70. rocznicę śmierci Lennona>>>