Handel ludźmi wciąż kwitnie?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 05:00
Właśnie mija dekada, odkąd w Polsce debata publiczna na temat problematyki handlu ludźmi oraz prace nad kształtowaniem polityki wobec zwalczania tego zjawiska zaczęły nabierać tempa. - Ale handel ludźmi to wciąż bardzo rozpowszechniony i dochodowy proceder - ostrzega Anna Piłat z Instytutu Spraw Publicznych.
Audio
  • Rozmowa z Anną Piłat o z Instytutu Spraw Publicznych o procederze, jakim jest handel ludźmi (Czwórka/Poranek OnLine)
Anna Piłat w Czwórce
Anna Piłat w CzwórceFoto: Wojciech Kusiński

Wraz z ewolucją przepisów, determinowaną dostosowaniem ich do unijnego porządku prawnego oraz zobowiązań wynikających z członkostwa Polski w Radzie Europy oraz ONZ, można było zaobserwować wzrost świadomości na temat form i specyfiki tego procederu. Mimo to, jak uważa Anna Piłat z Instytutu Spraw Publicznych, handel ludźmi to wciąż bardzo biznes, na którym można się bardzo szybko wzbogacić.

- Uważa się, że zaraz po handlu bronią i narkotykami, to trzeci najbardziej dochodowy nielegalny proceder na świecie - mówi ekspertka. - I choć myślimy, że w XXI w. to nie powinno się zdarzać, jest inaczej, to wciąż ma miejsce. Nie mówimy tu wyłącznie o niewolnictwie czy - dosłownie - sprzedaży drugiego człowieka. Te rzeczy są, ale przybierają różne formy.

Nad tym, jak skutecznie walczyć z handlem ludźmi debatować będą eksperci na specjalnej konferencji, zorganizowanej przez Instytut spraw Publicznych oraz Biuro Rady Europy w Warszawie.

Anna
Anna Piłat wraz z Justyną Dżbik w studiu Czwórki

 

Jak przyznaje Piłat, przestępcy związani z tym biznesem, to osoby bardzo kreatywne. - Często prawodawstwo nie nadąża za pomysłowością ludzi w tym, by wykorzystać drugiego człowieka - mówi gość "Poranka OnLine". - I choć handel ludźmi kojarzy się nam głównie z celem zmuszania do prostytucji, pamiętajmy, że wachlarz jest dużo większy. To każda czynność, która ma na celu wykorzystanie i uzyskanie korzyści. Może to być więc także praca przymusowa, zmuszanie do wymuszenia kredytu bankowego, albo każda forma ubezwłasnowolnienia, m.in. zabranie dokumentów.

(kd)

Czytaj także

Cetnarowski rozprawia się ze złem jak King

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 09:30
Jak napisać o wielkiej tragedii w sposób, który nie naruszy powagi nieszczęścia, a z drugiej strony będzie na tyle atrakcyjny, żeby przyciągnąć czytelników? Michał Cetnarowski postawił na styl mistrza horroru - Stephena Kinga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nasze dane osobowe coraz bardziej zagrożone!

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2013 12:40
Rząd podpisze ze Stanami Zjednoczonymi umowę o przekazywaniu informacji o klientach banków. Co to oznacza dla nas?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ochrona wizerunku przysługuje wszystkim - bez wyjątków

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 16:20
Gdy działania policji w ściganiu przestępców nie przynoszą rezultatów, lepiej nie brać spraw w swoje ręce. To nie jest zgodne z prawem, a w dodatku może przeszkodzić funkcjonariuszom w śledztwie.
rozwiń zwiń