W przeddzień swoich urodzin Obama przybył na kilka godzin do Chicago, by wziąć udział w imprezie zorganizowanej na jego cześć. Połączono ją ze zbiórką pieniędzy na kampanię wyborczą Obamy i Partii Demokratycznej.
Gwiazdami urodzinowego koncertu w klubie Aragon byli artyści pochodzący z Wietrznego Miasta: muzyk jazzowy Herbie Hancock, wokalistka i aktorka Jennifer Hudson oraz zespół OK Go. Na sali pojawiło się ponad 2400 osób. Najtańsze bilety na imprezę kosztowały 50 dolarów.
Za miejsce w specjalnie wydzielonych sektorach dla VIP-ów oraz udział w kolacji wydanej na część prezydenta zapłacić trzeba było 35,8 tys. dolarów od osoby. Najbardziej hojni zwolennicy Obamy mieli okazję zjeść z nim urodzinowy tort przygotowany przez słynną chicagowską sieć cukierni Eli's.
"Happy Birthday" zaśpiewała prezydentowi Jennifer Hudson. Na sali powiewały amerykańskie flagi, nie brakowało gadżetów z numerem 50, przypominającym o okrągłych urodzinach Obamy. Szefa państwa witał na scenie burmistrz Chicago Rahm Emanuel, były szef kancelarii Białego Domu.
Barack Obama urząd prezydenta sprawuje od stycznia 2009 roku. W tym samym roku został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Otrzymał ją za wysiłki na rzecz wzmocnienia międzynarodowej dyplomacji i współpracy międzyludzkiej.
Prezydencja pod znakiem kryzysu
Niemal w przedzień swoich urodzin, Obama zatwierdził ustawę przyjętą przez Kongres, która przewiduje podniesienie pułapu długu i redukcję deficytu budżetowego Stanów Zjednoczonych. Jej efektem będą cięcia budżetowe w następnej dekadzie, które pozwolą zaoszczędzić blisko 2,5 biliona dolarów. To pozwoli USA uniknąć niewypłacalności, a co za tym idzie - bankructwa.
Poważne trudności ekonomiczne towarzyszą prezydenturze Obamy od samego początku, gdy stanęło przed nim zadanie wydostania kraju z recesji. Przyjętego w 2009 roku planu gospodarczego Obamy, który miał pobudzić amerykańską gospodarkę, nie udało się konsekwentnie zrealizować. W energetyce Obama nadal popiera inwestycje w rozwój źródeł energii, alternatywnych wobec ropy naftowej, które pozwolą Ameryce uniezależnić się od importowanej ropy.
Bliski Wschód to największe wyzwanie
Jednym z priorytetów gabinetu Obamy jest sytuacja na Bliskim Wschodzie oraz dialog z Teheranem w sprawie irańskiego programu nuklearnego. We wrześniu ubiegłego roku prezydent ogłosił zakończenie operacji bojowych w Iraku. Dodał, że do końca 2011 roku zamierza wycofać z Iraku wszystkie wojska. Również niestabilne pogranicze afgańsko-pakistańskie Obama uważa za największe wyzwanie w polityce zagranicznej.
Zgodnie z zapowiedzią prezydenta, od lipca 2011 roku z Afganistanu są wycofywane wojska amerykańskie. Także w lipcu "The New York Times" poinformował, że Stany Zjednoczone zawieszą lub zmniejszą pomoc militarną dla Pakistanu. Powodem jest wydalenie stamtąd amerykańskich szkoleniowców wojskowych, a także potrzeba wymuszenia na armii pakistańskiej skuteczniejszej walki z rebeliantami talibskimi.
Gdy na początku maja 2011 roku w Pakistanie zginął z rąk amerykańskich sił specjalnych, Osama bin Laden, przywódca Al-Kaidy, Barack Obama oznajmił światu: "Sprawiedliwości stało się zadość".
Prezydent Obama doprowadził do ujawnienia technik CIA. Już drugiego dnia urzędowania zakazał brutalnych metod przesłuchań więźniów z al-Kaidy. Jednak dużo więcej kontrowersji wzbudziła jego decyzja dotycząca ujawnienia dokumentów pokazujących, jak uzasadniano ich stosowanie w czasach George'a Busha.
Przyjaźń z Rosją, wizyta w Polsce
Jeżeli chodzi o politykę wobec państw we wschodniej części Europy, Barack Obama podkreśla wolę współpracy i utrzymania dobrych stosunków z Rosją. W 2009 roku podczas wizyty Obamy w Rosji, prezydenci Rosji i Stanów Zjednoczonych podpisali porozumienie o redukcji broni jądrowej.
W maju 2011 roku prezydent Barack Obama przyjechał z pierwszą wizytą do Polski. Był gościem szczytu prezydentów Państw Europy Środkowej, spotkał się z Bronisławem Komorowskim i Donaldem Tuskiem. Rozmowy polityków dotyczyły między innymi, rotacyjnego stacjonowania w Polsce amerykańskich myśliwców F-16 oraz złóż gazu łupkowego w naszym kraju.
Dwa lata temu Obama podjął decyzję o największym od lat 70., złagodzeniu sankcji wobec komunistycznej Kuby, nałożonych jeszcze przez prezydenta Johna F. Kennedy'ego. Chodzi między innymi, o zniesienie ograniczeń dotyczących wyjazdów Amerykanów kubańskiego pochodzenia na wyspę i przesyłania tam pieniędzy.
Absolwent prawa, mąż prawniczki
Barack Hussein Obama urodził się 4 sierpnia 1961 roku w Honolulu, na Hawajach. Studiował na Occidental College w Los Angeles i Columbia College w Nowym Jorku. W 1991 roku ukończył studia w Harvard Law School, uzyskując tytuł magistra.
Od 1996 do 2004 roku pełnił funkcję senatora stanu Iliinois. Oficjalnie zrezygnował z mandatu w listopadzie 2004 roku, kiedy wybrano go do Senatu USA. Działał w czterech komisjach senackich: spraw zagranicznych, zdrowia, edukacji i pracy, bezpieczeństwa wewnętrznego oraz spraw weteranów. Od 2007 roku kierował też podkomisją do spraw europejskich w komisji spraw zagranicznych i był członkiem Afroamerykańskiego Lobby w Kongresie.
Jako senator Obama odegrał znaczącą rolę w staraniach Senatu o zwiększenie ochrony granic i reformę praw imigracyjnych. Przeprowadził dwie inicjatywy ustawodawcze, którym nadano jego nazwisko. Inicjatywa "Lugar-Obama" rozszerza program Cooperative Threat Reduction, mający na celu zabezpieczenie i likwidację broni masowej zagłady w krajach byłego Związku Radzieckiego, na broń konwencjonalną. Druga inicjatywa "Coburn-Obama Transparency Act" zapewnia istnienie strony internetowej, na której są wymienione wszystkie organizacje otrzymujące fundusze federalne od 2007 roku, wraz ze szczegółami dotacji.
W 1992 roku Barack Obama ożenił się z Michelle Robinson, z wykształcenia prawnikiem, absolwentką Princetown i Harvardu. Państwo Obama mają dwie córki.
IAR,PAP,kk