Erasmus: warto studiować za granicą?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2012 14:00
Polscy żacy coraz częściej wyjeżdżają za granicę. Na szczęście nie na stałe, a np. po to, by poznawać nowe języki, ciekawych ludzi i obce kultury. Umożliwia im to np. pogram Erasmus, z którego korzystać mogą weszyscy studenci polskich uczelni.
Audio
Erasmus: warto studiować za granicą?
Foto: Glow Images/East News

Erasmus to ogólnoeuropejski program, który powstał w 1997 roku. Zdaniem jego koordynatorki, Doroty Rytwińskiej, jest to największa tego typu akcja w Polsce. – Na studia i praktyki wyjeżdża coraz więcej studentów – opowiada gość Czwórki. – Nie pozostaje więc nic innego jak rozwijać program i korzystać z tej oferty. Zwłaszcza, że turystyczne wyjazdy zagranicę to zupełnie ci innego, niż pozostanie w obcym kraju przez kilka miesięcy po to, żeby tam studiować, czy odbywać praktyki.

Zdaniem Rytwińskiej, do krajów najchętniej wybieranych przez polskich studentów należą Niemcy, Francja i Hiszpania. Rzadziej polscy żacy wyjeżdżają pobierać nauki za wschodnią granicę. W sumie wybierać można spośród 32 krajów, m. in. Łotwy, Estonii, Malty, czy Rumunii. – Kilka osób rocznie wyjeżdża na przykład także do Lichtensteinu – opowiada Rytwińska. Znakomita większość, bo aż 70 proc. polskich studentów, biorących udział w programie, włada językiem angielskim.

Zresztą w programie udział mogą brać także studenci zaoczni i wieczorowi. – Skorzystać z Erasmusa mogą wszyscy, którzy są studentami polskich uczelni, na kierunkach, kończących się uzyskaniem tytułu licencjata, magistra, lub doktora – opowiada gość Czwórki. Więcej na ten temat dowiesz się, słuchając całej rozmowy z Dorotą Rytwińską.

D.Rytwińska
D.Rytwińska w studiu Czwórki/fot. W.Kusiński

 Na szczęście poza tym, że polscy żacy emigrują zagranicę, do nas również przyjeżdżają studenci właściwie z całego świata. A dla tych którzy mają problemy z zaadaptowaniem się w nowym kraju, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej przygotowała specjalny kurs psychologii międzykulturowej. Program nazywa się „Understanding Poland” i ma pomóc młodym ludziom z Rumunii, Holandii, Hiszpanii, czy innych państw zaaklimatyzować się u nas.

- W rodzinie raczej nie rozmawialiśmy o polskiej historii, Solidarności, komunizmie, polskiej historii – opowiada Katharina Rudolf, studentka z Niemiec, która, choć ma polskie korzenie, wzięła udział w kursie. O Polsce też niewiele wiedział Patrick Urbański z Francji, któremu przed przyjazdem do naszego kraju koledzy ze studiów mówili tylko, że będzie musiał tu pić więcej wódki.

Patrick
Patrick Urbański, Katharina Rudolf i Julia Turewicz w studiu Czwórki/fot. W.Kusiński

- Chcieliśmy ułatwić zagranicznym studentom pobyt w Polsce – opowiada Julia Turewicz, doktorantka, która na SWPS prowadzi zajęcia na ramach kursu "Understanding Poland" – pomóc im zrozumieć polską mentalność. To nie jest takie łatwe, więc przygotowaliśmy cały cykl zajęć i mamy nadzieję, że to się przydaje. Już w lutym rozpoczyna się kolejny kurs, w którym udział weźmie nowa grupa studentów z Erasmusa.

Więcej m. in. o tym, jak wygląda taki kurs dowiesz się, słuchając całej rozmowy z gośćmi Czwórki: Kathariną Rudolf, Patrickiem Urbańskim i Julią Turewicz.

(kd)


Czytaj także

Niestacjonarne e-studia w Polsce nadal nielegalne?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2011 23:30
Na świecie w trybie na odległość studiuje ponad 10 milionów osób, w Polsce, studiowanie wyłącznie w sieci jest niemożliwe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmień studia na takie, po których znajdziesz pracę

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 08:00
Jeżeli po studiach pierwszego stopnia czujecie, że wybrany przez was kierunek nie jest tym, o którym marzyliście, to Instytut Informatyki i Automatyki Stosowanej ma dla was propozycje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tabletki, pastylki, a może… czekolada? Co jeść, żeby przeżyć sesję

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2012 12:18
Przygotowanie do egzaminów to nierzadko, poza wielogodzinną nauką, chroniczne niewyspanie i niezdrowa dieta. Z drugiej strony w mediach roi się od kolorowych reklam przeróżnych „wspomagaczy”. Są skuteczne?
rozwiń zwiń