"Nie piję, bo zbieram na malucha", czyli jak Polacy walczą z problemem alkoholowym?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 09:00
Czy czekają nas niebawem kolejki przed godziną 13. pod "monopolowymi"? Może się tak skończyć, jeśli do Polski wprowadzony zostanie "skandynawski model prohibicji".
Audio
  • Jak walczyliśmy z alkoholizmem w narodzie? - materiał Karoliny Mózgowiec
  • O co chodzi w nowych przepisach? - materiał Katarzyny Tarnopolskiej
Nie piję, bo zbieram na malucha, czyli jak Polacy walczą z problemem alkoholowym?
Foto: proxop/sxc.hu/CC

Sklepy z alkoholem prowadzone wyłącznie przez państwo, w dodatku umiejscowione na obrzeżach miast i otwierane tylko na osiem godzin dziennie. Do tego surowe regulacje, niemal wykluczające reklamę i marketing alkoholu – takie rozwiązania proponuje dokument Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), który został zaakceptowany przez wszystkie kraje europejskie podczas naszej prezydencji w Unii Europejskiej. Polskie Ministerstwo Zdrowia deklaruje, że "akceptuje dokument bez zastrzeżeń".

- Najbardziej rygorystyczne obostrzenia w tym dokumencie to wprowadzenie monopolu na obrót alkoholem, wysokie podatki, restrykcje, likwidacja stref wolnocłowych - wymienia Leszek Wiwała, prezes zarządu Związku Pracodawców "Polski Przemysł Spirytusowy".

To na szczęście tylko "sugestie", a Unia nie może państw członkowskich "zmusić", by takie zapisy prawne wprowadziły w swoim prawie. - Nie istnieją żadne wiążące przepisy Światowej Organizacji Zdrowia, dotyczące ograniczania sprzedaży alkoholu, a państwa członkowskie same o tych kwestiach decydują – tłumaczy Bartosz Zadura z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Tymczasem na przestrzeni dziesięcioleci polskie władze nie raz starały się wybić obywatelom alkohol z głowy. Już w czasach Polski Ludowej na ulicznych słupach pojawiały się plakaty, okraszone hasłami "Nie piję, bo zbieram na malucha", bądź "Wódka zabija powoli. Przestań pić i chodź z nami budować szczęśliwe jutro". – Wówczas nie było jednak nacisku na to aby uczyć i zapobiegać, więc te przekazy pozostawały nieskuteczne – wspomina Krzysztof  Brzózka dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Więcej o nowych unijnych przepisach, dotyczących utrudnień w dostępie do alkoholu, dowiesz się słuchając całego materiału Katarzyny Tarnopolskiej.

Natomiast o najciekawszych antyalkoholowych kampaniach w Polsce i na świecie – w materiale Karoliny Mózgowiec.

(kd)

Czytaj także

Polscy licealiści przestają pić. Palą za to marihuanę

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2012 11:11
Wyniki badań są optymistyczne: coraz mniej młodych ludzi sięga po alkohol. Gorzej jednak, że coraz większa liczba polskich uczniów odurza się na przykład marihuaną. W cenie są także – teoretycznie niedostępne – dopalacze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uzależnienie od portali społecznościowych. Czy jesteś nałogowcem?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2012 18:00
Facebook, Twitter i sprawdzanie maili są silniejszymi pokusami niż alkohol i papierosy, a sprawdzanie skrzynki mailowej po kilkadziesiąt razy dziennie jest coraz bardziej powszechną praktyką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Duch to znaczy pomoc

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 09:16
Akcja "Duch" to wbrew pozorom nie licealny seans spirytystyczny, ale ciekawa kampania przedsiębiorczych młodych ludzi, którzy za cel postawili sobie niesienie pomocy.
rozwiń zwiń