Pierwszy dzień w pracy? Możesz mieć depresję pourlopową

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 11:00
Bezsenność, zmęczenie i apatia – to nie objawy ciężkiej depresji, ale zwyczajnego stresu, związanego z powrotem do pracy po urlopie. Czy taki syndrom rzeczywiście istnieje? – Depresji można dostać od wszystkiego – mówi psycholog i trener osobisty, Miłosz Brzeziński.
Audio

– Nasz mózg lubi doprowadzać się do równowagi – tłumaczy Brzeziński. – Zwłaszcza mężczyźni mają niekończący się quest w poszukiwaniu świętego spokoju. Chcą usiąść i mieć świadomość, że wszystko zostało zrobione. A urlop taką równowagę zaburza.

Zdaniem gościa Czwórki ludzie zaprogramowani są do tego, by w życiu szukać spokoju i harmonii, a te najłatwiej znaleźć w pracy. – Co prawda stękamy, że nam się nie podoba, ale codziennie do niej chodzimy – opowiada Brzeziński. – Gdy wyjeżdżamy na urlop, powoli adaptujemy się do nowych realiów, i gdy tylko nam się to uda, musimy już wracać. To za każdym razem jest stresujące.

Są jednak sposoby, by poradzić sobie ze stresem pourlopowym. – Jedną z metod jest zaplanowanie od razu kolejnego urlopu – mówi Brzeziński. – Bo już sama faza czekania na coś przyjemnego jest bardzo istotna i fajna. Można sobie wyobrażać, gdzie pojedziemy i co będziemy tam robić. Warto kupić przewodnik, albo ustawić odpowiednią aplikację w telefonie.

Poza tym wielu ludzi już po krótkim czasie relaksu zaczyna już za pracą tęsknić. – Trzy tygodnie urlopu potrzebne są wtedy, gdy w mózgu ma nastąpić jakaś poważna przebudowa, hard reset – tłumaczy Brzeziński. – To okres, o którym ciężko zapomnieć, na pewno nie wraca się będąc takim samym pracownikiem, jakim się było wyjeżdżając.

Tym bardziej, że powrót z urlopu to znakomity moment na przeprowadzenie zmian w pracy, albo nawet w życiu. Jak poradzić sobie ze stresem pourlopowym i jak wykorzystać czas wolny na dokonanie w swoim życiu konstruktywnych zmian – dowiesz się, słuchając całej rozmowy z Miłoszem Brzezińskim.

(kd)

Czytaj także

Wszystkie gatunki szefów - jak nie dać się zjeść podwładnym?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2012 18:00
Na szefa narzekamy z reguły niezależnie od tego, czy rzeczywiście sobie na to zasłużył, czy nie. Tymczasem bycie szefem nie jest wcale łatwe. Są różne typy przełożonych: od niekonsekwentnych, przez kaowców, aż do skutecznych menadżerów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na "dzień dobry" dobrze sobie pomarudzić

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 18:00
- W życiu chodzi o to, żeby porobić sobie takie rzeczy, żeby każdy dzień był w miarę fajny, bo na cuda to nie ma co liczyć - mówił w Czwórce trener osobisty Miłosz Brzeziński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety rzadziej żądają podwyżki, a mężczyźni "sępią"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 10:18
Wciąż jest więcej prezesów niż prezesek. Dlaczego kobiety nadal zarabiają mniej i dlaczeg rzadziej zajmują kierownicze stanowiska - pyta Justyna Dżbik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy porządek w pokoju oznacza, że jestem nudny?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 18:00
Czwórkowy ekspert od ludzkiej duszy, Miłosz Brzeziński przeanalizował zależność między wnętrzami naszych domów, a wnętrzami nas samych.
rozwiń zwiń