3 maja 1952 roku Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa rozpoczęła nadawanie. 60 lat później podjęto postanowienie o uczczeniu tej rocznicy projektem telewizyjnym, który powstał w wyniku współpracy kierownictwa Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, Narodowego Centrum Kultury, które to wszystko sfinansowało, oraz Wolnej Europy, która wciąż nadaje.
- Amerykanie nazywali to radio "radiem zastępczym". To był czas, gdy w Polsce szalała cenzura i nie można było czytać pewnych książek, mówić pewnych rzeczy, a nawet czytać wielu książek i mówić wielu rzeczy. Wtedy głosem przynoszącym do Polski prawdziwe informacje i poszerzoną wiedzę była Wolna Europa, a także BBC i Głos Ameryki - mówi Andrzej Mietkowski. - Praca w RWE to był jeden z najważniejszych okresów w moim życiu zawodowym - dodaje.
Trzy lata temu Polskie Radio scyfryzowało i udostępniło w internecie wszystko, co po zamknięciu RWE pozostało. - To prawie pół miliona minut nagrań, 30 tysięcy audycji, które kryją rzeczy niezwykłe - podkreśla szef portalu Polskiego Radia. >>>Radio Wolna Europa - serwis specjalny
Radio Wolna Europa nadawało z Monachium, ale swoje biura miało w wielu krajach. Gość Justyny Dżbik pracował jako korespondent RWE w Paryżu, potem w Monachium, a po 1989 roku kierował biurem rozgłośni w Warszawie, które działało na Mokotowie. W Czwórce przyznaje, że wciągnęło go to radio, dzięki takim ludziom jak Maciej Morawski, Jan Nowak-Jeziorański czy Jerzy Gierdoyc, poznał zupełnie nieznaną stronę polskiej emigracji.
- Pięcioodcinkowy serial "Radio Wolności. Tu Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa" to film pokazujący pracę rozgłośni w ujęciu chronologicznym. Ten obraz jest bardzo dynamiczny, zawiera materiały audio, wideo, materiały archiwalne. Pierwszy odcinek zaczyna się w czasach zimnej wojny - mówi autor serialu. - Odwiedziliśmy studia Radia Wolna Europa w Pradze, stamtąd RWE cały czas nadaje. Do Pragi przeniosło się z Monachium w połowie lat 90.
Dziś siedziba RWE to ogromna, nowoczesna wieża Babel, w której pracuje około 1000 osób. Gdy w Polsce już możemy cieszyć się wolnymi mediami, podobnie w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech, tak są wciąż kraje, w Europie i poza nią, gdzie tej wolności brakuje. - RWE, amerykański podatnik nadal spełniają tę funkcję zastępczą, transmitując informacje o tym, co się w tej chwili dzieje, do Rosji, Białorusi, Ukrainy, krajów azjatyckich, ale także na Bałkany, do Iranu, Iraku, Afganistanu i Pakistanu - podkreśla Andrzej Mietkowski.
Posłuchaj załączonego nagrania z rozmowy Justyny Dżbik z Andrzejem Mietkowskim w "Poranku OnLine" oraz zapoznania się z załączonymi plikami wideo.
(pj)
Na 5-odcinkowy cykl "Radio Wolności. Tu Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa" zaprasza TVP 1 w dniach 1, 2 i 3 maja.
Część 1 - 01.05.2013 r. o godz. 10:20 >>> czytaj więcej
Część 2 - 02.05.2013 r. o godz. 10:15 >>> czytaj więcej
Część 3 - 02.05.2013 r. o godz. 10:45 >>> czytaj więcej
Część 4 - 03.05.2013 r. o godz. 10:35 >>> czytaj więcej
Część 5 - 03.05.2013 r. o godz. 11:05 >>> czytaj więcej
Wizyta Lecha Wałęsy w biurze RWE w Warszawie. Jedno z nagrań w warszawskim studio RWE. Widoczni od lewej: Andrzej Drzycimski, Lech Wałęsa, Maciej Wierzyński, Andrzej Mietkowski. Rok 1992. / fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe