Kształt makaronu ma wpływ na smak potrawy

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 11:45
Makarony mają wiele kształtów i różne zastosowania. Okazuje się, że wybór odpowiednich klusek wpływa na finalny smak całego dania.
Audio
  • Kształt makaronu wpływa na smak potrawy (Czwórka/W cztery oczy)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

- Potrawy, które są przygotowywane na bazie lekkich sosów najlepiej komponują się z makaronem o gładkiej strukturze, na przykład cannelloni albo spaghetti. Posiłki, które zawieraja sosy zawiesiste, między innymi serowe, lub carbonara, dobrze pasują do takich produktów jak "kokardki", czy "świderki" - wyjaśnia Agnieszka Piskała z Nestle Polska i dodaje: - Badania włoskich naukowców potwierdziły, iż makaron typu spaghetti najlepiej smakuje z klasycznym sosem pomidorowym, a w każdej innej kompozycji nie ma takiego dobrego odbioru sensorycznego.

Czytaj także: Omena Mensah: Makaron jest zdrowy!<<<

Nie powinniśmy zapomnieć, iż sposób gotowania klusek jest również bardzo istotny. - Produkty na bazie mąki ugotowane "al dente" powodują powolne uwalnianie energii do organizmu oraz uwypuklają  ich smak. Natomiast przegotowane - takich właściwości już nie mają, mogą tylko zepsuć potrawę - dodaje ekspertka od spraw żywienia.

Z puktu widzenia dietetyka, nie istotny jest kształt makaronu, a to, czy jest on zrobiony z mąki pełnoziarnistej.

Aby dowiedzieć się więcej na temat makaronu pełnoziarnistego, zapraszamy do wysłuchania całego materiału Błażeja Prośniewskiego z audycji "W cztery oczy".

bc/kul

Czytaj także

Nie karm swojego dziecka byle czym!

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 11:00
60 procent polskich uczniów nie je śniadania przed wyjściem do szkoły. Część z nich nie zabiera ze sobą kanapek i między lekcjami korzysta tylko z tego, co oferują szkolne sklepiki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak mądrze kupować żywność?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 14:33
- Najlepiej nie iść na zakupy będąc głodnym. Przed wyjściem warto sprawdzić, czego nam brakuje, by nie kupować kolejnych słoiczków z jedzeniem - apelują eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śniadanie do pracy - weź sałatkę, nie kanapki

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 12:00
70 procent pracujących Polaków je w pracy drugie śniadanie. To ładny wynik, jednak jak mówią eksperci, nie powinien być to nasz jedyny posiłek w trakcie ośmiu godzin. Warto też zadbać, by tradycyjne kanapki zastąpić innymi propozycjami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zasada "5 sekund" naprawdę działa?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 14:37
Według "zasady 5" albo - w innych teoriach - "7 sekund" jedzenie, które upadło na podłogę, podniesione przed upływem tego czasu, może być zjedzone. Bo, jak mówiliśmy w dzieciństwie, bakterie nie zdążyły na nie jeszcze wskoczyć. Czy tak jest naprawdę?
rozwiń zwiń