- Kuchnia + Food Film Fest. to wydarzenie dla naszych zmysłów, bo będziemy oglądać filmy, ale też się nimi inspirować - mówi Lucyna Zembowicz. - Ten festiwal tym się różni od innych festiwali filmów o jedzeniu, że poza tym, że oglądamy najlepsze dokumentalne obrazy, traktujące o kulinariach bardzo szeroko, to przed każdą projekcją możemy spróbować czegoś, co jest zainspirowane tematem filmu.
Filmy festiwalu pokazują bardzo dużo różnych aspektów. Mówią o kulturze jedzenia, o tym jak różnią się tradycje kulinarne w rozmaitych krajach, czym różni się kuchnia Chin, Indii od kuchni francuskiej czy tej polskiej, która odbudowuje swoją tożsamość teraz. Wyświetlone zostaną też obrazy traktujące o istotnych zagadnieniach społecznych.
- Po obejrzeniu tych filmów zdamy sobie sprawę, że nasz codzienny wybór kulinarny: czy kupuję ten czy inny produkt, czy jem w domu czy w restauracji, czy jem szybko czy wolno, nasze podejście do jedzenia bardzo dużo o nas mówi, i ma ogromne znaczenie - mówi gość "Stacji Kultura" . - Od naszych codziennych decyzji kulinarnych i zakupowych zależy w jaki sposób jedzeni będzie produkowane.
Bez wątpienia filmy prezentowane na Kuchnia + Food Film Fest. zmuszają do myślenia. Jako punkt kulminacyjny imprezy wybrano film o winie bordeaux "Czerwona obsesja". - Ten film pokazuje wino jako symbol przemian społecznych, które zachodzą na świecie - mówi gość Czwórki. - "Czerwona obsesja" pokazuje też ciekawy zjawisko kolekcjonowania win, a prym w tej dziedzinie wiodą Chińczycy.
Na festiwalu nie zabraknie też odkrywania tajemnic Coca-coli, gorzkiego smaku czekolady czy "Smaku curry", jedynego filmu fabularnego na tej imprezie.
Kuchnia + Food Film Fest. to kolejna edycja festiwalu poświęconego kulinarnym odsłonom kina. Tym razem kulinarne odsłony filmowe odbędą się w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu w dniach 22-24 listopada. Podobno będzie to najsmaczniejszy festiwal w roku.
(pj)