Napoleon, Beethoven, Prus – oni przezwyciężyli swoje słabości

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2012 14:11
Każdy z nas miewa chwile zwątpienia. Często jego źródłem jest jakaś cecha fizyczna albo problem natury psychicznej. Historia uczy, że nie ma ograniczeń, których nie dało by się pokonać.
Audio
  • Napoleon, Beethoven, Prus - oni przezwyciężyli swoje słabości

Napoleon miał np. zaledwie 168 cm wzrostu i bał się kotów. Nie przeszkodziło mu to jednak zostać cesarzem Francji i władcą połowy Europy. Podobnych przykładów jest dużo więcej.

- Mozart i Salvador Dali cierpieli na ADHD. W przypadku Mozarta było to ADHD połączone z depresją. W kontekście tej wiedzy zachowanie słynnego kompozytora opisanego przez historyków przestaje dziwić. Na ADHD cierpiał również Thomas Edison, który z tego powodu po kilku miesiącach został wyrzucony ze szkoły - powiedział Tomasz Motyka, historyk.

Z problemami o nieporównanie większej skali poradził sobie również Ludwig van Beethoven. - W 26. roku życia zaczął on tracić słuch, a 6 lat później kompletnie ogłuchł. To był dla niego osobisty dramat, bo z równą pasją komponował, co dyrygował orkiestrami. Z tego drugiego zajęcia musiał zrezygnować i skupił się na komponowaniu. Jego wszystkie największe dzieła powstały właśnie w okresie głuchoty - przypomniał Tomasz Motyka.

Historyk wskazał również przykład z naszego polskiego podwórka. – Bolesław Prus cierpiał na agorafobię czyli lęk przed tłumem. Mieszkał przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, gdzie ruch tradycyjnie był duży. To tłumaczy dlaczego tak dużo czasu spędzał w swoim gabinecie i nie lubił wychodzić z mieszkania.

Więcej o tym, że sukces zaczyna się od pozytywnego myślenia posłuchaj w materiale reporterskim Kamila Jasieńskiego z audycji "W 4 oczy".

pg

Czytaj także

Historia świata widziana przez pryzmat uczuć

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2010 14:07
O tym co daje spojrzenie na historię przez pryzmat psychologii i antropologii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znamy gen winny ADHD

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2011 11:00
Okazuje się, że za coraz częstszą wśród dzieci nadpobudliwość psychoruchową odpowiada jedna z wersji genu kodującego białko o nazwie GIT1, występująca w mózgu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pamiętnik receptą na depresję

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 15:54
Janusz Leon Wiśniewski (pisarz): W dzieciństwie prowadziłem pamiętnik. Szczególnie wiele zapisków pojawiło się, gdy byłem zakochany w koleżance z trzeciej ławki.
rozwiń zwiń