Bartek Wasilewski, zapalony rowerzysta, specjalnie dla słuchaczy Czwórki sprawdził czego nie powinno zabraknąć w naszym bagażu, gdy jedziemy rowerem za granicę.
- Zgodnie z Konwencją Wiedeńską każdy pojazd musi posiadać wyposażenie takie, jakie wymagane jest przez prawo drogowe w kraju, w którym pojazd jest zarejestrowany. Z rowerami jest jednak trudniej - trudno je zarejestrować. Trudno też wykazać, gdzie rower jest zarejestrowany. Mimo to warto zapoznać się z poszczególnymi zasadami rowerowymi, które panują w różnych krajach Unii Europejskiej. Na przykład kaski są obowiązkowe m.in. w Grecji, Islandii, na Malcie, w Norwegii i Portugalii. A u naszych południowych sąsiadów tylko w wybranych miejscach.
- Na Słowacji i w Hiszpanii kaski wymagane są do jazdy poza miastem. Choć w mieście kask też jest zalecany. W Czechach, na Słowacji, w Szwecji i na Łotwie kaski są obowiązkowe dla dzieci poniżej 15 lat - wyjaśnia Alicja Tatarczuk-Nowik z Europejskiego Centrum Konsumenckiego. - Kamizelki odblaskowe są obowiązkowe we Francji, Grecji, we Włoszech. We Włoszech wyłącznie tuż po zachodzie słońca i tuż przed wschodem słońca, w tunelach i poza obszarem zabudowanym.
Dzwonek w Polsce nie jest popularny, za to jest obowiązkowy we Francji, Szwecji i Holandii. W tych krajach można nawet zapłacić mandat za jego brak - ostrzega Marcin Dzierżanowski z National Geografic Traveler.
Światła odblaskowe - w wielu krajach UE możemy za ich brak słono zapłacić. W niektórych przepisach jest dokładnie wyszczególnione, że z przodu ma być światło białe, z tyłu pomarańczowe czy czerwone. O przepisach rowerowych w UE możecie wiecej przeczytać na stronie Europejskiego Centrum Konsumenckiego.
Nawet jeśli nie wiemy jakie są przepisy, nie do końca znamy się na mechanice roweru to i tak możemy się wybrać na wyprawę po Europie. Chętnie pomaga w tym Tomasz Liptak organizator wypraw rowerowych z Klubu Podróży Horyzonty. Grupa rowerowych zapaleńców z Klubu zadba o wszystko. Opracuje trasę, wyśle z nami mechanika rowerowego, zawiezie nas i rowery do miejsca skąd wyrusza wycieczka. A jak nie mamy rowerów to chętnie nam wypożyczą. - Wszystkim zainteresowanym wyprawą wysyłamy informacje praktyczne o przejeździe - gdzie są noclegi, jak długie są przejazdy, z grupą jedzie pilot i pomocnik pilota - mechanik rowerowy - wyjaśnia Tomasz Liptak.
Gdzie Tomasz Liptak zabiera swoje wycieczki, czy można rower przewieść samolotem i o czym jeszcze należy pamiętać przed wyprawą rowerową dowiesz się słuchając audycji Justyny Dżbik "Pod lupą".
A tych, których rowery nie kręcą, za to lubią głębokie wody i góry, zapraszamy do wysłuchania materiału reporterskiego Błażeja Prośniewskiego - o wodnej koronie Ziemi. Tej nie zdobywają alpiniści, a nurkowie - schodzą pod wodę w najwyżej położonych jeziorach na poszczególnych kontynentach - Posłuchaj.
(pj)