Więźniowie pomagają przy Euro

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2012 14:50
Sprzątanie ulic to jedna z najbardziej rozpowszechnionych prac, wykonywanych przez więźniów podczas Euro. Tymczasem na co dzień osadzeni spędzają czas m. in. w hospicjach i domach opieki, a po godzinach grają w teatralnych sztukach. Nietypowe metody resocjalizacji to normalna sprawa.
Audio
  • Teatr, hospicjum? - niezwykłe metody resocjalizacji więźniów

Na Filipinach więźniowie grają w zespole muzycznym, a ich utwór trafił podobno do rąk samego Michaela Jacksona. W USA, niedaleko Las Vegas, znajduje się zakład karny, w którym skazańcy odbudowują legendę amerykańskiej motoryzacji, czyli stare, kultowe samochody i motocykle.

W Polskich więzieniach również obejrzeć można naprawdę twórcze metody resocjalizacji. Jedną z nich, w areszcie dla kobiet na stołecznym Grochowie, jest resocjalizacja poprzez teatr. – Teatr powstał w grudniu 2010, gdy zakład karny po raz pierwszy przygotowywał Pasterkę – opowiada pani Anna, aktorka teatru Nadzieja. – Przedstawienie miało być jednorazowe, ale bardzo się spodobało. Zaproszeni zostali również goście z zewnątrz. Później pojawiła się propozycja, by teatr kontynuował prace.

Dziś aktorki z teatru Nadzieja ze swoimi spektaklami jeżdżą po całej Polsce, a występowanie sprawia im ogromną frajdę. – Fantastyczne jest to, że wcielając się w inną postać, zakładając jej maskę, nabieram dystansu do siebie i moich czynów, o których wolałabym zapomnieć – mówi pani Anna. – Teatr obniża także napięcie wynikające z izolacji i sprawia, że czujemy się potrzebni, zapominamy, gdzie jesteśmy i czujemy się "normalnymi ludźmi".

Pozytywne emocje u osadzonych wywołuje nie tylko kontakt ze sztuką, ale także obcowanie z innymi ludźmi, np. praca w ośrodku pomocy społecznej. – W zakres naszych obowiązków wchodzi przewijanie pacjentów, mycie, pomoc tym, którzy mogą choć trochę się podnosić z łóżka – opowiada pani Halina. -Taka całodzienna opieka to dla mnie wielka rzecz. Do tych ludzi podchodzę bardzo emocjonalnie i uważam, że każda osoba, która znalazła się w tym miejscu  (w więzieniu, areszcie – przyp. aut.) ma swój dług wobec społeczeństwa.

Dowiedz się więcej o nietypowych metodach resocjalizacji skazańców, m. in. o pracy ze zwierzętami, słuchając całego materiału Eweliny Grygiel z audycji "Pod lupą".

(kd)

Czytaj także

Porady prawne przez internet? Nie daj się naciągnąć

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2012 15:20
W sieci znaleźć można reklamy serwisów, które oferują porady prawne. Czasem trzeba za nie cokolwiek zapłacić, a czasem są one za darmo. Ciężko jednak zweryfikować jakość takich usług, dlatego łatwo dać się nabić w butelkę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

E-narkotyki, czyli ćpanie przez słuchanie

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2012 09:00
Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje, pozytywnie wpływa na nasze nastrój. Okazuje się, że nie każda. Określone fale dźwiękowe mogą wprowadzać nas w stan podobny do haju narkotykowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Steve Allen: Polska ma genialne warunki dla supsurferów!

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2012 16:00
W Polsce ciągle jeszcze nie możemy surfować tak jak w gorącej Kalifornii, ale SUP surfing to doskonały sport dla amatorów wodnej rozrywki! Chcecie złapać falę? Steve Allen podpowiada jak to zrobić!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile kosztuje twoje dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2012 16:01
Dzieci są bezcenne, ale niestety... niezbyt "tanie". Utrzymanie i wychowanie statystycznego potomka, od narodzin do ukończenia 20. roku życia, to koszt rzędu 176 tysięcy złotych.
rozwiń zwiń