Święto Niepodległości wciąż bardziej dzieli niż jednoczy Polaków

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2012 18:00
11 listopada na ulice Warszawy wyszło kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Przez miasto przetoczyły się aż cztery marsze, które szybko zamieniły się w demonstracje. Ostatecznie aż 176 osób zostało zatrzymanych, a 23 policjantów – rannych.
Audio
  • Marsz Niepodległości - materiał Karoliny Mózgowiec
  • Rozmowa z Robertem Mazurkiem i Piotrem Szumlewiczem

Poza Warszawą udział w obchodach rocznicy 11 listopada wzięło kolejnych kilka tysięcy osób. Niestety, okazało się, że wciąż nie potrafimy przeżywać tej radosnej rocznicy wspólnie i mówić jednym głosem, a zdjęcia zakapturzonych młodzieńców, wymachującymi kijami i butelkami z benzyną przysłoniły fotografie uśmiechniętych rodzin z dziećmi.

Dlaczego wciąż nie potrafimy obchodzić Święta Niepodległości wspólnie? Zdaniem gości Czwórki, to dobrze, że ludzie mogą świętować rocznicę 11 listopada tak, jak chcą i nikt nie zmusza ich, by szli w jednym marszu, albo śpiewali te same pieśni.

- To jest złe i karygodne, że Święto Niepodległości stało się okazją do tego, by ludzie mogli obrzucać się kamieniami i wyzwiskami, ale drugiej strony wszyscy mają prawo iść w takim marszu, w jakim chcą – tłumaczył  Robert Mazurek z "Uważam Rze".

Zdaniem Piotra Szumlewicza z Lewicy.pl poza faktem, że w stolicy kolorowo było od czerwonych rac i niebieskich policyjnych mundurów,  niepokojąca była także inicjatywa samego prezydenta Bronisława Komorowskiego, który swoim marszem starał się zjednoczyć wszystkich "pod sobą" i stworzyć zgodę ponad podziałami. – Bo czy w demokratycznym państwie wszyscy muszą mówić jednym głosem? – pytał retorycznie Szumlewicz. – Byłbym przerażony, gdyby tak było.

 Posłuchaj dyskusji i sporów na ten temat w audycji "4 do 4" .  W studiu Czwórki zagościli Robert Mazurek z "Uważam Rze" oraz Piotr Szumlewicz z lewicy.pl.

(kd)

  

Czytaj także

Warszawa: oszacowano straty po zamieszkach

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2011 14:00
Warszawski Ratusz wstępnie oszacował straty po piątkowych manifestacjach i zamieszkach na około 72 tysiące złotych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mandat dla policjanta? To się zdarza

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 15:00
Za co możemy dostać mandat? Kto może go nam wystawić i jak się zachować w sytuacji, gdy policjant łamie prawo? Na te i inne pytania odpowiadał inspektor Dariusz Podleś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapytaj dziadka, kim jesteś

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2012 15:00
Szukanie korzeni i tworzenie drzew genealogicznych staje się coraz bardziej popularne. Mnóstwo podpowiedzi, jak to robić, znajdziemy w internecie. Informacji o przeszłości naszej rodziny możemy też szukać wspólnie z dziadkami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podzielona niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 07:00
Przez stolicę 11 listopada mają przejść co najmniej cztery różne manifestacje. W innych miastach Polski też zapowiadane są podobne wydarzenia. Czy nie możemy wszyscy razem świętować 11 listopada?
rozwiń zwiń