- Generacja nowych leków retrowirusowych spowodowała, że przestaliśmy się bać aż tak, jak 20 lat temu - opowiada dr Beata Zawada z Krajowego Centrum ds. AIDS. - W tej chwili wiemy, że osoba leczona może żyć wiele lat, nawet do tak zwanej późnej starości.
Najczęstsza drogą zakażenia HIV są kontakty seksualne, a najbardziej narażone na ryzyko są kobiety. Mimo to niechętnie testują się na HIV, ciągle uważając, że problem ich nie dotyczy: - Żyjemy w czasach, kiedy dziewczyny bardziej boją się ciąży niż wirusa - wyjaśnia rozmówczyni Krzyśka Grzybowskiego. - Co nie znaczy, że nie mają pojęcia, czym jest AIDS. Wręcz odwrotnie: wiedzę mają, ale jej nie stosują.
Z najnowszych badań wynika, że tylko 9 % spośród nas przynajmniej raz w życiu wykonało test na obecność wirusa HIV. Taka sytuacja sprawia, że Polska znajduje się w czołówce Europy pod względem ilości zakażonych, którzy nie wiedzą o swojej infekcji. - Najczęściej przejmujemy się "po" ryzykownym zachowaniu zamiast pomyśleć "przed" - mówi gość Czwórki. - Dlatego warto pamiętać, że każdy dorosły człowiek ma seksualną przeszłość. I nie chodzi o to, żeby opowiadać o niej ze szczegółami, tylko żeby zrobić test w trosce o nasz nowy związek.
W tej chwili wśród zarejestrowanych osób z HIV zdecydowana większość to ludzie młodzi - między 19. a 29. rokiem życia. Ale zakażają się także osoby starsze, nawet po 80. roku. Niestety rozwój medycyny i farmakologii nie jest wprost proporcjonalny do wzrostu świadomości społecznej. Świadczą o tym chociażby wyniki raportu "Seksualność Polaków 2011": aż 80 % badanych twierdzi, że można zakazić się wirusem HIV, dotykając osoby chorej na AIDS.
Posłuchaj rozmowy z audycji "4 do 4" z udziałem ekspertów i słuchaczy. Dowiesz się, gdzie można się przebadać i dlaczego kobiety bardziej narażone są na zakażenie oraz na czym polega moda na "testowanie się" w nowym związku.
kul