Filozofia idzie w odstawkę

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 17:31
Uczelnie wyższe zamykają lub planują likwidację mało popularnych kierunków studiów. Zazwyczaj te decyzje dotykają kierunków humanistycznych jak filozofia, kulturoznawstwo czy europeistyka.
Filozofia idzie w odstawkę
Foto: Glow Images/East News

W ostatnich ośmiu latach liczba studentów zmniejszyła się o 17%, więc walka o kandydatów na studentów trwa.

- Wszystkie decyzje o zawieszeniu czy rezygnacji z prowadzonych kierunków są dla uczelni bardzo trudne. Jednocześnie są konieczne, bo jesteśmy uzależnieni głównie od dotacji, która zależy od liczby studentów. Na utrzymywanie wielu kierunków ze znikomą liczbą chętnych po prostu nas nie stać - informuje Katarzyna Dziedzik, rzecznik prasowy, Uniwersytet w Białymstoku.

Uczelnie egzystują w sytuacji rynkowej, jednak pojawia się pytanie: czy tylko rynek powinien mieć wpływ na ofertę szkoły wyższej? Filozofia to kierunek uczący myślenia, niezbędnego do skoku w innowacyjność. Specjaliści alarmują, że nie można o nauce myśleć w krótkiej perspektywie, a uniwersytetów traktować jak przedsiębiorstw.

Ponad stu profesorów, ludzi kultury, publicystów i historyków podpisało się pod listem w obronie filozofii, wystosowanym do Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Leny Kolarskiej-Bobińskiej. Ubolewają w nim nad sytuacją finansową wydziałów filozofii na polskich uczelniach i domagają się zmian.

O tym jakich specjalistów dziś potrzebuje rynek pracy i czy absolwenci filozofii nie mają na nim czego szukać porozmawiamy w "4 do 4" w środę, 22 stycznia między 13.00 a 16.00.

Zobacz więcej na temat: NAUKA studenci Czwórka
Czytaj także

Na Uniwersytecie Gier nauczysz się tworzyć wirtualne światy

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 06:00
Z inicjatywy studenta, Leszka Króla, na wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie powstał Uniwersytet Gier.
rozwiń zwiń