Czy należy przywrócić szkolenie wojskowego młodych ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 16:35
Kryzys na Ukrainie i groźba wybuchu poważnego konfliktu za naszymi wschodnimi granicami, skłoniły wiele osób do dyskusji na temat tego, czy i jak Polska byłaby przygotowana do podobnej sytuacji?
Audio
  • Czy powinniśmy w Polsce powrócić do obowiązkowego szkolenia młodych ludzi z tematów wojskowych? (Czwórka/4 do 4)
  • Materiał reporterski - jaki jest program szkolnego przedmiotu Edukacja dla Bezpieczeństwa, który jest realizowany od tego roku? (Czwórka/4 do 4)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images

Obowiązkowe przeszkolenie wojskowe dla jak największej liczby młodych Polaków - czy jest to potrzebne? W Czwórkowej dyskusji na ten temat udział wzięli Edyta Żemła (redaktor naczelna portalu "Polska Zbrojna") oraz Jacek Piotrowski, reprezentujący "Strzelca".
- Wcześniej nie było w Polsce takiego przeszkolenia, bo była zasadnicza służba wojskowa. W szkołach ponadgimnazjalnych było zaś obowiązkowym przedmiotem PO - Przysposobienie Obronne. Każdy musiał uczestniczyć w takiej lekcji, a jak one były prowadzone, to już zupełnie inna kwestia, w dodatku indywidualna, zależna od poszczególnych nauczycieli - wprowadza nas w temat Żemła.
Drugi z gości, Jacek Piotrowski, do pomysłu nastawiony jest entuzjastycznie. - Moim zdaniem jest to bardzo dobry pomysł. Przeszkolenie każdego obywatela w wieku poborowym, żeby pojął chociaż to minimum tej wojskowości, jest jak najbardziej wskazane. Widzimy teraz, co się dzieje u naszych wschodnich sąsiadów i przeszkolenie, nie tylko takie stricte strzeleckie, jest niezwykle ważne, by po prostu wiedzieć, jak reagować w trudnych sytuacjach i nie pozostać bezradnym - ocenia nasz gość.

Edyta
Edyta Żemła, Jacek Piotrowski, Krzysztof Grzybowski, foto: Wojciech Kusiński

Jeden z naszych słuchaczy zwrócił uwagę, że jednorazowe, nawet trwające miesiąc przeszkolenie, nie przyda się zanadto. Jest to po prostu za krótki okres, by można było się czegoś nauczyć ze skutkiem wystarczającym w kryzysowej sytuacji.
- Rzeczywiście idealnym i pożądanym jest, abyśmy wszystko, co robimy, robili w pełni porządnie, skutecznie. Warto jednak zacząć choćby od podstaw - orientacja w terenie, podstawy obchodzenia się z bronią, czy też pierwsza pomoc. Wiadomo, że nie uda się nam w szybkim czasie dokonać tutaj przełomu, ale warto chociażby rozpocząć proces zmian, bo ocena sytuacja nie jest najbardziej fortunna.
Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji z gośćmi "4 do 4".
(ac)

Czytaj także

Wojskowe wynalazki w twoim domu

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 12:00
Technologia w wojsku wielu kojarzy się z przedpotopowym sprzętem. Tymczasem okazuje się, że nic bardziej mylnego. Z tego, czego dziś używamy na co dzień, tak naprawdę pierwotnie korzystali żołnierze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak to jest być pierwszą kobietą-pilotem MiG-29?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 15:06
Katarzyna Tomiak, pierwsza Polka, która została pilotem myśliwca MiG-29, będzie gościem "Konturówki" w sobotę po godzinie 15.00.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy warto być samozwańczym szeryfem?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 15:00
Donosy do straży miejskiej albo policji, przebijanie kół, naklejanie obraźliwych nalepek - to tylko niektóre z metod walki z kierowcami, którzy parkują gdzie popadnie. Niektórzy nakręcają amatorskimi kamerami piratów drogowych. Czy ma to sens?
rozwiń zwiń