Pokolenie niby stracone, ale za to z jakimi wymaganiami!

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 12:00
Nie ma dla nas przyszłości - twierdzą młodzi Polacy, którzy tak źle nie myśleli o sobie od lat. Z badań wynika, że co czwarty maturzysta uważa, że należy do straconego pokolenia. Czy ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości?
Audio
  • Młode pokolenie - czego chce od życia? (Czwórka/4 do 4)
Czy młode pokolenie rzeczywiście nie ma perspektyw na przyszłość? Bezrobocie jest duże, ale oczekiwania wobec pracodawców również.
Czy młode pokolenie rzeczywiście nie ma perspektyw na przyszłość? Bezrobocie jest duże, ale oczekiwania wobec pracodawców również.Foto: Glow Images/East News

- Nie do końca zgadzam się z tym stanowiskiem, żebyśmy byli straconym pokoleniem - przekonuje Ariel Wojciechowski, student AWF w Warszawie. - Bardziej postrzegam siebie jako członka wspólnoty urodzonej po 1986 roku. Bo dzisiejsi dwudziesto i trzydziestolatkowie mają ze sobą coraz więcej wspólnego.

Czytaj także: Polacy są roszczeniowi. Może słusznie? >>>

Wynika to między innymi z sytuacji, w której się znaleźli. Na początku lat 90. tylko 7 proc. Polaków miało wyższe wykształcenie. Teraz jest to 39 proc. - Nie jesteśmy pokoleniem "Y", tylko pokoleniem "mi się należy" - mówi Wojciechowski. - Starsze roczniki potrafiły powiedzieć "będę czegoś wymagać, jeśli sam coś od siebie dam". Tymczasem ci, którzy urodzili się po 1992 roku, już tylko żądają i są przekonani, że wszystko im sie należy.

Zobacz: Obraz mlodego Polaka - zdolny, bezrobotny, na utrzymaniu rodziców >>>

Wymagania stawiana są przede wszystkim potencjalnym pracodawcom. Czas pracy ma być elastyczny, umowa "nieśmieciowa", najlepiej bez zakazu konkurencji, żeby w dowolnym momencie móc zatrudnić się gdzie indziej - to najczęściej wymieniane warunki.  

Goście
Goście "4 do 4"

Duży apetyt i postawa roszczeniowa nie idą jednak w parze z wiarą we własne siły. Młodzi ludzie coraz mniej wierzą w siebie, rzadko są zaangażowani w życie publiczne i w coraz ciemniejszych barwach widzą własną przyszłość. 51 proc. chłopców i 74 proc. dziewcząt czuje się zagrożonych bezrobociem, zaś 33 proc. badanych jako odpowiedź na problemy ze znalezieniem satysfakcjonującej pracy wskazuje emigrację. - Niewątpliwie ma to związek z sytuacją na rynku pracy - uważa Mateusz Parys z Uniwersytetu Warszawskiego. - Te informacje docierają do uczniów, którzy wkrótce sami będą ubiegać się o zatrudnienie. A że dane o bezrobociu nie są optymistyczne, nie ma co się dziwić takiemu podejściu.   
Posłuchaj dyskusji z udziałem studentów i słuchaczy, która odbyła się w audycji "4 do 4".
(kul, ac)

Czytaj także

Szukasz pracy? Dokształcaj się i bądź elastyczny

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 16:00
Od czego zależy sytuacja na rynku pracy? Jak się okazuje nie tylko od poziomu wykształcenia obywateli. - Nacisk powinien być położony także na wysokie kwalifikacje osób po szkołach zawodowych i technikach - mówi Krzysztof Biegun z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. - Taki system świetnie sprawdza się w Niemczech i w Austrii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Odroczona dorosłość" milionów młodych Polaków

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 18:00
Według danych Eurostatu, 2 miliony Polaków w wieku od 15 do 35 lat nie uczy się, ani nie pracuje. Zamiast tego wolą bez końca żyć na garnuszku rodziców. O problemie odwlekania samodzielności młodych ludzi, rozmawialiśmy w Czwórce z socjologiem Krzysztofem Martyniakiem oraz dr Michałem Sitkiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stracone pokolenie

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 17:13
Blisko 25 procent uczniów ostatnich klas szkół średnich uważa, że należy do straconego pokolenia, którego przyszłość rysuje się w ponurych barwach. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS.
rozwiń zwiń