W trosce o bezpieczeństwo na drogach

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2010 17:22
Spółka Tramwaje Warszawskie prowadzi kampanię "Bądźmy Razem Bezpieczni".
Audio
  • Reportaż z inauguracji kampanii społecznej Bądźmy Razem Bezpieczni - Magazyn

Właśnie ruszyła 2. edycja kampanii społecznej "Bądźmy Razem Bezpieczni". Jej celem jest zmniejszenie liczby tragicznych wypadków z udziałem pieszych, samochodów i tramwajów oraz uświadomienie użytkownikom ruchu drogowego zagrożeń, jakie wiążą się z wymuszaniem pierwszeństwa na drodze i nierozsądną jazdą.

– Bardzo często do tragicznego zdarzenia dochodzi, ponieważ pieszy śpieszy się do tramwaju czy autobusu, który jest po przeciwnej stronie jezdni, a przecież za kilka minut podjedzie kolejny tramwaj czy autobus – mówi mł. insp. Wojciech Pasieczny. Na inauguracji kampanii zwracał on uwagę, że pośpiech i brak wyobraźni są głównymi przyczynami fatalnych w skutkach zdarzeń komunikacyjnych.

Aby unaocznić uczestnikom inauguracji jak wygląda samochód po zderzeniu z tramwajem, podczas imprezy przeprowadzono symulację takiego zderzenia. Obserwatorzy pokazu nie mogli uwierzyć, jak długą trasę pokonał tramwaj od momentu uderzenia w pojazd. – Droga hamowania tramwaju może wynosić nawet 60 metrów – tłumaczył Michał Powałka, rzecznik prasowy Spółki Tramwaje Warszawskie. – To dwukrotnie więcej niż droga hamowania samochodu – dodał.

Kampania "Bądźmy Razem Bezpieczni" kierowana jest do osób w każdym wieku, lecz szczególny nacisk kładzie się na edukację najmłodszych. Według organizatorów kampanii ważne jest, by od dzieciństwa uczyć dzieci, jak powinny dbać o swoje bezpieczeństwo. Podczas inauguracji najmłodsi mieli okazję m. in. uczestniczyć w kursie pierwszej pomocy, a także dowiedzieli się, dlaczego należy nosić elementy odblaskowe i czemu służyć ma zapinanie pasów w pojazdach.
 
Spółka Tramwaje Warszawskie zaplanowała w ramach kampanii m. in. zajęcia edukacyjne, kolportaż ulotek, emisje spotów reklamowych, ekspozycję grafik na tramwajach i bilbordach.

Więcej w reportażu Martyny Ogonek.

ap


Czytaj także

Rowerzysta często nie ma szans na reakcję. Akcja

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2010 10:25
W 2009 r. na polskich drogach zginęło 371 rowerzystów, a blisko 4 tys. zostało rannych - wynika z danych KGP. W niedzielę rusza kampania, której celem jest poprawa bezpieczeństwa rowerzystów i zwrócenie na nich uwagi kierowcom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kierowcy bez wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2010 12:50
Trzeba pomyśleć, zanim się upakuje samochód. Bo skutki mogą być takie, jak w dzisiejszym wypadku, w którym zginęło 18 osób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kierowco - myśl za innych!

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2010 07:30
Będąc na drodze powinniśmy myśleć za innych. To, że jedziemy zgodnie z przepisami nie oznacza, że jesteśmy bezpieczni.
rozwiń zwiń