O ludziach, którzy odczarowują blokowiska

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 17:37
- Chcemy sprawić, by miasta należały do mieszkanców, a nie urzędników – mówi Ludwika Ignatowicz ze stowarzyszenia "Odblokuj". A polskie blokowiska bywają niebanalne. W Gdańsku jest osiedle w kształcie plastrów miodu.
Audio
  • Rozmowa z Ludwiką Ignatowicz
  • Najbardziej niebanalne blokowiska w Polsce - materiał Błażeja Prośniewskiego

Chcą sprawić, by ludzie dobrze czuli się nie tylko w zaciszu swoich czterech ścian, ale także – na ulicach, osiedlach i w blokowiskach swoich miast. Dlatego mieszkańcy, którzy uczestniczą w ich akcjach mają szansę nie tylko nawiązać nowe sąsiedzkie kontakty, ale także poczuć, że miasto, w którym mieszkają, naprawdę należy do nich. – Kręcą nas zmiany, które zachodzą w czasie naszych akcji, podoba nam się kontakt z ludźmi – opwiada w Czwórce Ignatowicz. – Mamy w grupie pedagogów i socjologów, więc nasz zespół jest na tyle interdyscyplinarny, że bez problemów odnajdujemy się w przestrzeni miejskiej, w której chcemy zaaranżować jakąś akcję.

Stowarzyszenie "Odblokuj” powstało, by grupę pasjonatów, urbanistów i architektów połączyć w jednej idei: miasta. – Miasto nas interesuje, miasto nas kręci, jesteśmy ciekawi, co się w nim dzieje – opowiada Ludwika Ignatowicz ze stowarzyszenia "Odblokuj". – Działamy w przestrzeni miejskiej i chcemy animować trochę mieszkańców, sprawiać, by uczestniczyli bardziej w życiu lokalnym, by miasto było nie tylko urzędników, ale także w 100 procentach zwykłych ludzi.

Dowiedz się więcej o akcjach Stowarzyszenia "Odblokuj", posłuchaj całego materiału dźwiękowego z audycji "Pod lupą".

Można zresztą spokojnie powiedzieć, że Polska blokowiskami stoi. Jest wśród nich kilka naprawdę niebanalnych perełek. Na przykład na gdańskim osiedlu "Zaspa", które powstało na terenie dawnego lotniska, i które wyróżnia... plan urbanistyczny. – Ułożono go w ciekawy kształt, który z lotu ptaka układa się w plastry miodu – opowiada Agnieszka Rumińska z serwisu Bryła.pl. – Bloki nie są blisko siebie, rozmieszczono je tak, by do każdego mieszkania był odpowiedni dopływ słońca.

Posłuchaj także materiału reporterskiego Błażeja Prośniewskiego o najciekawszych i najbardziej charakterystycznych blokowiskach w kraju!

(kd)

Czytaj także

Dlaczego warto skierować swój dom w stronę słońca?

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 18:50
Już dawno temu mawiano, że domy należy budować w harmonii z naturą. Jak się okazuje, wcale nietrudno to osiągnąć, stosując metody architektury wedyjskiej, która "podąża za słońcem".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Jagielski: Ventersdorp wciąż jest miastem białych

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 11:15
To zupełnie inna Afryka niż ta, którą znamy z telewizji. Wojciech Jagielski napisał "Wypalanie traw" o małym miasteczku w RPA, które nadal broni się przed zniesieniem apartheidu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzegorz Rosiński: nowe pokolenie nosi nawet "thorgalowe" imiona

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2012 13:59
- Dziś dzieci podbierają stare zeszyty"Thorgala" swoim rodzicom - zdradza rysownik komiksów i twórca tego legendarnego bohatera, Grzegorz Rosiński w Czwórce.
rozwiń zwiń