Nie bój się "umowy śmieciowej"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2012 12:00
Według różnych badań Polacy cenią sobie tzw. ciepłe posadki. Lubimy ciszę i spokój, a "wyścig szczurów" nas mierzi. Tymczasem praca już na nas nie czeka i, jeśli chcemy przetrwać, musimy nauczyć się sobie radzić w nowej rzeczywistości.
Audio
  • Co dalej z greckim kryzysem - będzie nowa waluta? - materiał Katarzyny Kornet
  • Jak skutecznie radzić sobie na rynku pracy? - rozmowa z Moniką Zakrzewską

Karierę robią w alternatywie do pracy etatowej tzw. "umowy śmieciowe", np. umowy o dzieło. I choć Polacy boją się ich jak ognia, zdaniem Moniki Zakrzewskiej, eksperta rynku pracy z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan", nie taki diabeł straszny, jak go malują. - Bezrobocie wśród absolwentów uczelni osiągnęło poziom 26-27 %. To bardzo dużo, ale 10 lat temu to było 46 % - zwraca uwagę specjalistka. - Tyle, że wówczas nie było w ogóle mowy o umowach cywilno-prawnych.

Takie umowy mają swoje zalety: pozwalają na zdobycie doświadczenia zawodowego, a jednocześnie dają środki na bieżące utrzymanie. - Pracodawcy boją się młodych osób - tłumaczy gość Czwórki. - Oczywiście cenią ich entuzjazm oraz zapał do pracy, jednak pamiętać należy, że każdy nowy pracownik przez pierwsze pół roku zatrudnienia generuje wyłącznie koszty. Młoda osoba musi zdobyć doświadczenie.

Zdaniem eksperta, w 70 % przypadków nowi pracownicy zatrudniani są na podstawie wiedzy teoretycznej, a zwalniani - przez brak kompetencji i kwalifikacji, czyli umiejętności praktycznych. Poza tym zatrudnienie na pełen etat to spory koszt. - Wystarczy porównać obciążenia związane z zatrudnieniem na umowę o pracę i te wynikające z umowy o dzieło - mówi Zakrzewska. - Dla pracodawcy to różnica rzędu 23-24 %.

Czy rozwiązaniem mogłoby okazać się założenie własnej firmy? Posłuchaj całej rozmowy z ekspertką Czwórki, Moniką Zakrzewską, wybierając plik dźwiękowy.

Zapraszamy do słuchania nowego cyklu ekonomicznego w audycji "Pod lupą": "Ekonomia pod lupą". W tym tygodniu powiemy m. in. o tym, ile tak naprawdę kosztują Polskę i Polaków mistrzostwa Euro 2012.

(kd)

Czytaj także

Jak skutecznie pomnażać oszczędności?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2012 08:00
- Napisałem tę książkę, żeby w sytuacji problemów finansowych, każdy mógł wesprzeć się informacjami w niej zawartymi - mówił w Czwórce Maciej Samcik, autor poradnika "Jak pomnażać oszczędności?".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie bądź leniem, czytaj ze zrozumieniem

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2012 17:00
Większość z nas odpuszcza sobie trudną lekturę paragrafów podpisywanych umów, z optymistycznym przekonaniem, że "jakoś to będzie". Skutki takiego podejścia mogą być opłakane.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraina i Irlandia, a sprawa europejska

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2012 17:00
Dlaczego Ukraina nie ma szans na wejście do Unii Europejskiej i dlaczego Irlandia zrobiła "karierę, której nikt się nie spodziewał"? Na te pytania odpowiedzieli goście "Śniadania Europejskiego" w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile kosztuje twoje dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2012 16:01
Dzieci są bezcenne, ale niestety... niezbyt "tanie". Utrzymanie i wychowanie statystycznego potomka, od narodzin do ukończenia 20. roku życia, to koszt rzędu 176 tysięcy złotych.
rozwiń zwiń