"Polski komiks jest biedny dlatego, że wystartował za późno"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 18:02
We Francji czytanie komiksów, to jeden z najczęstszych sposobów spędzania wolnego czasu. Czołowi twórcy gatunku cieszą się tam prestiżem nie mniejszym, niż poczytni pisarze. Tymczasem w Polsce nowe komiksy osiągają sprzedaż sięgającą ledwie kilkuset sztuk, a ich czytelnicy traktowani są z lekceważeniem.
Audio

Tysiące fanów komiksu na dorocznym łódzkim Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier oraz specjalne komiksowe półki w dużych sklepach z literaturą, nie zmieniają faktu, że w Polsce, graficzne opowieści są rozrywką niezwykle niszową.

Czytanie komiksów powszechnie postrzegane jest jako rozrywka dla dzieci, zaś sięganie po nie w późniejszym wieku często traktowane jest jako przejaw emocjonalnej niedojrzałości. Tymczasem, jak z mozołem przekonują krytycy, komiks jest taką samą dziedziną sztuki jak film, czy malarstwo i ma swoje ambitne i mniej ambitne odsłony. – Niektóre tytuły wymagają wielkiego główkowania i przygotowania intelektualnego – mówiła w Czwórce, krytyczka, Monika Małkowska.

Niedocenianie komiksu przez polskich czytelników zdaniem Tomasza Kołodziejczaka, pisarza i autora komiksowych scenariuszy, wynika z braku tradycji.

- Komiks frankofoński i amerykański, kształtował się w latach 20., i wtedy była to jedyna forma obrazkowej rozrywki, którą można było dostarczyć młodemu czytelnikowi. W Polsce, komiks z pełną mocą wszedł na rynek dopiero w latach 90. i musiał konkurować z całą masą innych pop kulturowych zjawisk – zwracał uwagę.

Dziś jedyne tytuły, które osiągają w Polsce przyzwoite nakłady, to te, które ukazywały się u nas w latach 70. Starsi czytelnicy z sentyementem, dalej chętnie sięgają po zeszysty z takich serii jak  "Kajko i Kokosz", "Tytus, Romek i Atomek”, czy "Thorgal”. – Gdybyśmy wtedy mieli normalny rynek, to dziś takich serii mielibyśmy trzysta, a nie cztery – podsumowywał Kołodziejczak.

Więcej na temat kondycji polskiego komiksu w nagraniu audycji.

bch

Zobacz więcej na temat: POLSKA Francja dzieci
Czytaj także

Komiks skorzystał na upadku PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 08:05
Od 1989 roku rynek komiksów bardzo się zmienił. Komiks stał się przedmiotem pożądania hobbystów i kolekcjonerów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W komiksie każdy ma swoje miejsce

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 16:51
Komiksowe warsztaty stają się co raz bardziej popularne. Co raz więcej przedstawicielek płci pięknej realizuje się w tej formie artystycznej - sprawdź, co rysowały w Stalowej Woli pod okiem autorów "Marzi".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nietzscheańscy superbohaterowie: Chrystus, Batman i Spiderman

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 10:46
Maj 1939 roku. Na niebie obok Supermana pojawia się czarna sylwetka, połączenie Zorra (czarna maska) i… ornitoptera Leonarda da Vinci. Narodził się Batman.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Habibi". Komiks wielowątkowy

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2012 14:52
Przez 8 lat, na 627 stronach Amerykanin Craig Thompson stworzył własną arabską baśń ludową. Krytycy uznali jego powieść za dzieło sztuki. W poniedziałek "Habibi" trafi do naszych księgarni. Dowiedz się dlaczego warto po nią sięgnąć!
rozwiń zwiń