Polska proza nie musi być męcząca

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 16:50
Wbrew obiegowej opinii zdarzają się książki polskich pisarzy, których lektura sprawia prawdziwą przyjemność. Należą do nich "Bikini" Wiśniewskiego i "Lala" Dehnela, o czym przekonują ekspertki z Bibliocreatio w cyklu literackim "CzytoCzytamto".
Audio
  • W cyklu "CzytoCzytamto" prezentujemy "Lalę" i "Bikini" (Czwórka)
Janusz L. Wiśniewski Bikini
Janusz L. Wiśniewski "Bikini"Foto: mat. prasowe

Co prawda Janusz L. Wiśniewski na co dzień mieszka w Niemczech, ale to w Polsce oraz za naszą wschodnią granicą uchodzi za gwiazdę powieści popularnej. Z wykształcenia jest fizykiem, ekonomistą oraz właścicielem dwóch doktoratów: z informatyki i chemii. W swoich książkach portretuje skomplikowane damsko-męskie relacje i taka właśnie jest powieść "Bikini", czyli napisana z rozmachem historia o życiu i śmierci, o wojnie i pokoju, oraz o miłości.

- Mamy tu do czynienia z wielowątkową fabułą i akcją, która dzieje się w różnych miejscach i w różnym czasie: od zbombardowanego Drezna, przez tętniący życiem Nowy Jork, po bajeczne kolorowe Wysp Marshalla - opowiada Sylwia Stano. - A klamrą spinającą opowieść o młodej Niemce z antyfaszystowskiej rodziny, którą z wojennego piekła wyrywa amerykański reporter jest wielka pasja głównych bohaterów do fotografii. Oprócz tego znajdziemy tu trochę obserwacji socjologicznych, kulturowych refleksji, a nawet wątek sensacyjny.

Pod tym względem druga propozycja ekspertek z Bibliocreatio jest bardziej gawędziarska. Bo "Lala" Jacka Dehnela to rozpięta pomiędzy tradycją rodzinnej sagi, biografii, powieści o dojrzewaniu i wywiadu-rzeki historia kobiety, która wbrew temu, co nieustannie powtarzała, zawsze miała więcej rozumu niż szczęścia.

- Jacek Dehnel to ulubieniec krytyków, których zachwycił ich wielkim wyczuciem literackiej formy i stylu oraz bardzo młodym wiekiem - opowiada Zosia Karaszewska. - Tytułowa bohaterka to babcia autora. Jest ona centralną postacią zebranych w książce opowieści familijno-towarzyskich, które czyta się tak, jakby słuchało się gawędy przy kominku.

Polecenia literackie w "4 do 4" wydają Sylwia Stano i Zofia Karaszewska, autorki cyklu "CzytoCzytamto". Nagranie z audycji dołączone jest do artykułu.

kul

Czytaj także

"Jestem niewolnikiem swoich bohaterów"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 18:20
"Achaja" to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto uważa się za miłośnika gatunku fantasy. Każdy tom cyklu powieściowego Andrzeja Ziemiańskiego trafia na listę bestsellerów, a autor udowadnia, że inwencja twórcza polskich fantastów wcale nie jest w zapaści.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczygielski: trzeba dorosnąć, by tworzyć dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 13:44
Marcin Szczygielski na wakacje do domu swoich dziadków wysłał bohaterkę swojej książki "Czarownica piętro niżej". Trzeba dodać, że jest to dom niezwykły.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Strefa Bezpieczeństwa Goražde” - komiksem w wojnę

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 15:30
Okazuje się, że przy pomocy komiksu także można poruszać tematy niełatwe. - Do takich publikacji należy "Strefa Bezpieczeństwa Goražde", autorstwa Joe Sacco, obsypany nagrodami komiks o wojnie w byłej Jugosławii - opowiada w Czwórce Paweł Timofiejuk.
rozwiń zwiń