Archimapy. Co wydarzyło się pod ziemią w Chełmie Lubelskim?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2018 17:57
- Historia Chełma Lubelskiego biegła drogami krętymi, skomplikowanymi niczym podziemne, chełmskie korytarze - mogliśmy usłyszeć na antenie Polskiego Radia na początku lat 80. ubiegłego stulecia.
Audio
  • Historia podziemi Chełma Lubelskiego w cyklu "Archimapy" (Pasjonauci/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Sirio Carnevalino/Shutterstock.com

kopalnia soli 1200.jpg
Archimapy: dyskoteka 225 metrów pod ziemią

- Te korytarze łączą się z historią grodu chełmskiego. To były przecież zaczątki korytarza strategicznego, który biegł z zamku obronnego. Pochodzą prawdopodobnie z XIII w., i były ryte w celach obronnych. W XV w. zaczęła się rabunkowa eksploatacja, powstały wówczas wyrobiska, sztolnie, wielkie sale - łącznie ponad 40 km pod całym starym miastem - mówili eksperci Polskiego Radia.

Dziś Lubelszczyzna przyciąga urokiem turystów, a co wydarzyło się podczas pewnych studenckich wakacji latem 1980 roku? O tym w nagraniu materiału.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Materiał przygotował: Mateusz Gołębiewski

Data audycji: 25.08.2018

Godzina audycji: 11.13

kd/ml

Czytaj także

Lubelszczyzna. Skansen, szlak konny, kopalnia kredy

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2016 16:50
Na tegorocznych wielkanocnych znaczkach wydanych przez Pocztę Polską znajdują się pisanki z Lubelszczyzny i Podkarpacia. My sprawdzamy, jakie atrakcje oferuje południowo-wschodnia Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubelszczyzna. Jak odnaleźć się na... nieoznakowanym szlaku?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 13:47
Jak co tydzień w "Hotspocie" pokazujemy Wam najciekawsze i nieoczywiste miejsca na mapie Polski. Tym razem wyruszyliśmy m.in. na nieoznakowane w terenie trasy do Gołębia w województwie lubelskim.
rozwiń zwiń