Karolina Bąkowska: zamiast w gwiazdy inwestuj w wiedzę
15:04 _PR4_AAC 2020_06_20-11-08-33.mp3 Poznaj bohterki dwudziestolecia międzywojennego grając w planszówkę (Pasjonauci/Czwórka)
Pilotki, polityczki, sportsmenki - kim były Polki z dwudziestolecia międzywojennego?
Hania Rawska z Pracowni Etnograficznej jest współautorką projektu "Warszawianki dwudziestolecia międzywojennego", w którym opowiada o Polkach, które wpłynęły na historię Polski i rozsławiły ją w takich dziedzinach, jak lotnictwo, sport, medycyna, farmacja, czy polityka. - Kobiety dwudziestolecia międzywojennego pokonywały granice i przełamywały bariery. Robiły to z podniesionym czołem i przekonaniem, że nie może być inaczej - mówiła.
"W podręcznikach brakuje wybitnych Polek"
Wczasy w PRLu. Czy dziś inspirują?
- Pomysł zaczął kiełkować w głowie członków Pracowni Etnograficznej w związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że historia wciąż milczy na temat wybitnych i inspirujących Polek. Ucząc się z podręczników o Piłsudskim czy Dmowskim, niewiele wiemy o posłankach, które w czasie działalności tych polityków po raz pierwszy zasiadały w Sejmie. Chcemy, by dziewczynki, też miały wzorce do naśladowania - opowiadała.
Poznaj bohaterki dwudziestolecia grając w grę
https://www.polskieradio.pl/10/4891/Artykul/2522799,Wczasy-w-PRLu-Czy-dzis-inspiruja
Dwudziestolecie międzywojenne to czas, kiedy kobiety zaczynają pełnymi garściami korzystać z praw, które sobie wywalczyły. Były to prawa wyborcze, możliwość kandydowania do sejmu i senatu, uczestnictwa w dyscyplinach sportowych, które długo były zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn, studiowały na uczelniach i odnosiły znaczące sukcesy naukowe. W projekcie autorzy skupiają się na 25 wybranych postaciach. Projekt będzie miał formę gry. - Poza biogramami słynnych Polek na kartach znajdziemy ich cytaty i bogatą dokumentację fotograficzną, która pozwoli lepiej je poznać - mówiła rozmówczyni Beaty Kwiatkowskiej.
25 wybitnych Polek
Wśród nich znalazły się: Cezaria Baudouin de Courtenay Ehrenkreutz Jędrzejewiczowa - jedna z pierwszych Polek, która zrobiła habilitację, prowadziła samodzielne badania naukowe, a na początku lat 30. XX wieku założyła Pracownię Etnograficzną; Aleksandra Piłsudska - działaczka polityczna, członkini PPS-u, znakomita sztrzelczyni, która walczyła o prawa kobiet; działaczka z ugrupowania narodowego - Gabriela Balicka-Iwanowska; Helena Willman-Grabowska, polska orientalistka biegle posługująca się dziewięcioma językami nowożytnymi i kilkoma starożytnymi, która jako pierwsza Polka wykładała na Sorbonie; znakomite artystki - Zofia Stryjeńska i Wiera Gran, architektki - Barbara Brukalska i Helena Syrkus; łuczniczka i 38-krotna mistrzyni świata Barbara Kurkowska-Spychajowa; pilotka śmigłowców, spadochroniarka Stefania Wojtulanis-Karpińska.
Grając w grę przygotowaną przez Pracownię Etnograficzną będziecie mogli dowiedzieć się więcej na temat rzucającej dyskiem Heleny Konopackiej i łyżwiarki Zofii Nerig, które jako prekursorki w swoich dyscyplinach na zawodach sportowych musiały konkurować z mężczyznami. Więcej na temat tego, jakie postaci znalazły się w projekcie, w zapisie rozmowy.
***
Tytuł audycji: Pasjonauci
Prowadził: Beata Kwiatkowska
Gość: Hania Rawska z Pracowni Etnograficznej
Data emisji: 20.06.2020
Godzina emisji: 11.09
ac