Plany polskiej kadry deskorolkowej. Co czeka skate'ów w tym sezonie?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2023 12:16
- Jako kadra chcemy fajnie rozwijać tę dyscyplinę i sprawić, by poziom szedł do góry. Wciąż uczymy się, jak to robić, ale wymieniamy poglądy i doświadczenia z zagranicznymi sportowcami i trenerami, i staramy się startować w międzynarodowych zawodach - mówił Damian Bojko.
Deskorolka to sport dla osób niemal w każdym wiekuzdj. ilustracyjne
Deskorolka to sport dla osób niemal w każdym wieku/zdj. ilustracyjneFoto: Yulia Grigoryeva/Shutterstock.com

Trwa rok przedolimpijski. Wszelkie kwalifikacje odbędą się więc już w najbliższych tygodniach i miesiącach. Choć na razie nasi deskorolkarze są daleko za światową czołówką, wszystko przed nami. Szanse na igrzyska olimpijskie wciąż są, a w progresie naszej kadrze ma pomóc trener Damian Bojko. - Jeździłem na desce odkąd pamiętam. Nie widziałem życia poza tym sportem. W 2021 roku miałem poważną kontuzję i to był moment przełomowy. Przewartościowałem tę dyscyplinę sportu i już wiem, że nie mogę jeździć tak agresywnie - wspominał gość Czwórki. - Trzeba jednak jeździć, nawet nie wyczynowo, by wciąż dobrze rozumieć ten sport. 

Damian Bojko od pięciu lat trenuje polską kadrę juniorów w deskorolce. - Zmieniają się mody, na przykład na tricki, ale ten miłość do tego sportu pozostaje niezmienna. To nie jest sport, który jest wyznaczany przez wiek. Młodzi skaterzy mają inne podejście, ale często z czasem przechodzą do kadry seniorskiej - mówił Damian Bojko. Jak zaznaczał, Zuzannas Bone, Tymoteusz Szczuka czy Filip Szalak to nazwiska, o których prawdopodobnie jeszcze usłyszymy w kontekście międzynarodowych mistrzostw.

Posłuchaj
16:12 bojko_PR4_AAC 2023_04_23-11-23-49.mp3 Damian Bojko o przyszłości sportów deskorolkowych w Polsce (Co Was kręci/Czwórka)

W opinii gościa Czwórki w Polsce brakuje jednak porządnej infrastruktury, którą do dyspozycji mamy za granicą. - Tam przeszkody są nieco większe i nieco szybsze niż u nas, dlatego z zawodnikami staramy się wyjeżdżać i trenować w innych krajach - mówił. Jakość i skala skateparków odbiega od warunków zawodniczych, służą rekreacji, a nie wyczynowym sportom. - Takich obiektów jest w Polsce dużo, ale tylko kilka ma wysokie rurki i daje możliwość odpowiednio szybkiego poruszania się - mówił Damian Bojko. - Powstają nowe obiekty, ale są niewłaściwie wykonywane, to tak, jakby budować nowe boisko do piłki nożnej i namalować krzywo linie. Mam nadzieję, że w Polsce powstanie obiekt na miarę treningów do igrzysk olimpijskich. 

Sprawdź także:

Trening deskorolkarza to nie tylko jazd na desce. - Jest nacisk na przygotowanie motoryczne, fizjoterapeuta, treningi na siłowniach. Podstawą jest także trening mentalny, by mieć siłę psychiczną, stanąć przed ludźmi i wykonać te 45 sekund programu. Oczywiście staramy się trenować tak, by cały dzień spędzać na deskorolce, te pozycje, które chcemy mieć na zawodach trenujemy na skateparkach - mówił gość Czwórki. - Przed nami zawody m.in. we Włoszech i Szwajcarii. Deskorolka jest tak nieprzewidywalnym sportem, że jeden świetny start może pomóc przeskoczyć wiele miejsc w rankingu - zaznaczał. 

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Jeremi Angowski

Gość: Damian Bojko (trener polskiej kadry skate'ów)

Data emisji: 23.04.2023

Godzina emisji: 11.15

kd

Czytaj także

Krakowski Festiwal Górski. "Wszystkie zajawki w jednym miejscu"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 14:50
O imprezie mówi się, że jest górskim podsumowaniem ostatnich 12 miesięcy. W tym roku Krakowski Festiwal Górski odbędzie się w pierwszy weekend grudnia, pod patronatem Czwórki. 
rozwiń zwiń