Speedrower. Sukces polskich zawodników w Australii

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2023 16:30
Speedrower to dyscyplina, która w Polsce nie jest szerzej znana. Jednak nasi reprezentanci od blisko 30 lat notują udane starty w międzynarodowych zawodach. Podczas zakończonych niedawno mistrzostw świata w Australii Biało-Czerwoni zdobyli 20 medali. Multimedaliści z Adelajdy Arkadiusz Szymański i Mikołaj Menz opowiadają o mistrzostwach i zasadach panujących w tym sporcie.
Speedrower. Polacy zaimponowali na mistrzostwach świata w Australii
Speedrower. Polacy zaimponowali na mistrzostwach świata w AustraliiFoto: mat.pras/Polska Federacja Klubów Speedrowerowych
  • Z 20 medalami wrócili polscy speedrowerzyści z mistrzostw świata w Australii.
  • Arkadiusz Szymański został indywidualnym mistrzem świata, w wielkim finale zdobywając 18 punktów.
  • Na trzecim stopniu podium stanął Mikołaj Menz, który także zdobył złoty medal w indywidualnych mistrzostwach świata do lat 21.

Speedrower to sport kolarski rozgrywany na zamkniętych torach. - Rowery w tej dyscyplinie nie mają hamulców oraz przerzutek, nie posiadamy żadnych odblaskowych elementów i lampek, a kierownica jest specjalnie wyprofilowana - mówi Arek Szymański. - W pojedynczych biegach bierze udział czterech zawodników, którzy mają do pokonania dystans czterech okrążeń. Obiekty mierzą od 60 do 90 metrów. Rywalizacja odbywa się indywidualnie, w parach i drużynowo.

Speedrower - mocna polska drużyna

W tej dyscyplinie nasi reprezentanci od lat sięgają po liczne międzynarodowe sukcesy. Ta tendencja została utrzymana także podczas minionych mistrzostw świata, które odbywały się w dniach od 17 listopada do 3 grudnia w australijskiej Adelajdzie.

- Mamy w ogóle bardzo mocną kadrę w speedrowerze, aż 28 reprezentantów Polski pojechało do Australii. Wywalczyliśmy w sumie 20 medali - mówi Mikołaj Menz. - Wśród nich 16-letnia Zuzia Klett, która sięgnęła po zwycięstwo w trzech kategoriach: do lat 16, do lat 19 i w kategorii open.

Zasłużone mistrzostwo

Arkadiusz Szymański z TSŻ-u Schoenberger Toruń został indywidualnym mistrzem świata, w wielkim finale zdobył 18 punktów. Szymański jest czwartym w historii polskim najlepszym jeźdźcem globu. Na trzecim stopniu podium stanął Mikołaj Menz z Aseko Ubezpieczenia Orła Gniezno, który także zdobył złoty medal w Indywidualnych Mistrzostwach Świata do lat 21. Szymański i Menz zdobyli również złoto w Mistrzostwach Świata Par oraz srebro w Drużynowych Mistrzostwach Świata.

- Towarzyszyło nam wiele emocji i wzruszenie było wielkie - opowiadają zawodnicy. - Wiele wysiłku poświęciliśmy, żeby się dobrze przygotować do zawodów, i to przyniosło efekt.

Sukcesy Polaków na mistrzostwach świata:

Indywidualne Mistrzostwa Świata: złoto - Arkadiusz Szymański, brąz - Mikołaj Menz, 4. miejsce - Dawid Bas, 6. miejsce - Łukasz Nowacki, 11. miejsce - Paweł Kozłowski, 14. miejsce - Mateusz Ludwiczak, 15. miejsce Paweł Szkudlarek, 17. miejsce - Damian Natoński;

Indywidualne Mistrzostwa Świata Kobiet: złoto - Zuzanna Klett, 4. miejsce - Fryderyka Wojciechowska, 18. miejsce - Alicja Hamara;

Indywidualne Mistrzostwa Świata Weteranów (powyżej 40. roku życia): srebro - Paweł Kozłowski, brąz - Łukasz Rajewski, 4. miejsce - Łukasz Nowacki, 7. miejsce - Tomasz Włodarczyk, 8. miejsce - Daniel Kubiak, 11. miejsce - Jacek Wleklik;

Indywidualne Mistrzostwa Świata do lat 21: złoto - Mikołaj Menz, brąz - Kosma Syrkowski, 5. miejsce - Jakub Sawiński, 7. miejsce - Radosław Morawiak, 12. miejsce - Jakub Ignyś, 14. miejsce - Igor Domagała, 16. miejsce - Dawid Lis;

Indywidualne Mistrzostwa Świata Juniorów: brąz - Paweł Szkudlarek, 8. miejsce - Igor Domagała, 9. miejsce - Kosma Syrkowski, 10. miejsce - Arkadiusz Graczyk, 13. miejsce - Oskar Dusiński, 14. miejsce - Filip Kowalski;

Indywidualne Mistrzostwa Świata Kobiet do lat 19: złoto - Zuzanna Klett;

Indywidualne Mistrzostwa Świata do lat 16: złoto - Paweł Szkudlarek, brąz: Arkadiusz Graczyk, 7. miejsce - Oskar Dusiński;

Indywidualne Mistrzostwa Świata Kobiet do lat 16: złoto - Zuzanna Klett;

Indywidualne Mistrzostwa Świata Grand Weteranów (powyżej 50. roku życia): 12. miejsce - Arkadiusz Dudek, 14. miejsce - Adam Łabędzki;

20:35 CZWORKA/Co Was Kręci - speederower) (mp3) 2023_12_17-11-09-36.mp3 O speedrowerowej zajawce opowiadają multimedaliści Mistrzostw Świata Arek Szymański i Mikołaj Menz (Co Was Kręci/Czwórka)

Drużynowe Mistrzostwa Świata: srebro - Arkadiusz Szymański, Dawid Bas, Mikołaj Menz, Łukasz Nowacki, Patryk Kriger;

Drużynowe Mistrzostwa Świata Weteranów: złoto - Paweł Kozłowski, Łukasz Nowacki, Łukasz Rajewski, Daniel Kubiak, Tomasz Włodarczyk;

Drużynowe Mistrzostwa Świata Juniorów - złoto: Paweł Szkudlarek, Kosma Syrkowski, Jakub Sawiński, Radosław Morawiak, Arkadiusz Graczyk;

Drużynowe Mistrzostwa Świata Kobiet: brąz - Zuzanna Klett, Fryderyka Wojciechowska, Alicja Hamara, Julia Graczyk;

Mistrzostwa Świata Par: złoto - Dawid Bas, Arkadiusz Szymański, Mikołaj Menz;

Mistrzostwa Świata Par Kobiet: złoto - Fryderyka Wojciechowska, Zuzanna Klett, Alicja Hamara;

Mistrzostwa Świata Par Weteranów: złoto - Paweł Kozłowski, Łukasz Nowacki, Tomasz Włodarczyk;

Mistrzostwa Świata Par Juniorów: brąz - Paweł Szkudlarek, Kosma Syrkowski, Arkadiusz Graczyk.

Selekcjonerem reprezentacji Polski jest Tomasz Pokorski.

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Jeremi Angowski

Goście: Arkadiusz Szymański z TSŻ-u Schoenberger Toruń, Mikołaj Menz z Aseko Ubezpieczenia Orła Gniezno (speedrowerzyści, utytułowani multimedaliści)

Data emisji: 17.12.2023

Godzina emisji: 11.18